Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BIOMON — Wynik w skrócie

Project ID: 508208
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Narzędzia programowe monitorują ekologiczne środki smarne

Smarowanie ma zasadnicze znaczenie dla efektywnego funkcjonowania i wydłużonej żywotności ruchomych części maszyn. Finansowani przez UE naukowcy opracowali przyjazne środowisku środki smarne o lepszej i większej wydajności w porównaniu z konwencjonalnymi odpowiednikami, a także narzędzia programowe do kontroli smarowania.
Narzędzia programowe monitorują ekologiczne środki smarne
W celu zmniejszenia tarcia, a tym samym ciepła i związanego z nim zużycia, firmy zazwyczaj stosują smary mineralne. Rosnąca wrażliwość na potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem i utylizacją środków smarnych wzbudziła większe zainteresowanie przyjaznymi środowisku smarami i olejami.

Projekt "W kierunku biologicznych środków smarnych o dużej żywotności z zastosowaniem zaawansowanych narzędzi projektowych i kontrolnych" (Biomon) miał na celu opracowanie trwałych olejów biologicznych oraz biodegradowalnych smarów na bazie mieszanek estrów i zagęstników, odpornych na wysokie temperatury i utlenianie.

Zespół przystąpił do badania zjawisk tarcia, zużycia i smarowania (trybologia) związanych z przyjaznymi dla środowiska smarami stosowanymi w śrubach kulowych, łożyskach kulkowych oraz przekładniach. W celu realizacji badań bez konieczności długotrwałego działania w warunkach rzeczywistych, niezbędnego do oceny długoterminowej, badacze opracowali narzędzia symulacyjne pozwalające na zbadanie sztucznego zanieczyszczenia i degradacji olejów i smarów.

Spośród 40 opracowanych formuł środków smarnych badacze wyprodukowali i przetestowali 6 najbardziej obiecujących prototypów. Wszystkie z nich spełniły kryteria europejskiej kategoryzacji oznakowania ekologicznego ECOLABEL, umożliwiającego konsumentom wybór bardziej ekologicznych produktów. Ponadto w rzeczywistych testach wszystkie wykazały się wydajnością co najmniej taką samą bądź lepszą od ich konwencjonalnych odpowiedników komercyjnych.

Wykorzystanie wyników oraz narzędzi symulacyjnych doprowadziło do opracowania rutynowych procedur monitorowania warunków smarowania. Zespół włączył je do sieciowego systemu oprogramowania, aby ułatwić stworzenie programów zarządzania smarowaniem przez pracowników, obejmującego analizę parametrów oleju i drgań, a także alarmy na różnych poziomach w oparciu o pomiary zużycia.

Podsumowując, wyniki projektu Biomon obejmują opracowanie biodegradowalnych, nietoksycznych środków smarnych spełniających warunki klasyfikacji oznaczenia ekologicznego ECOLABEL. Opracowane środki smarne wykazały większą wydajność od mineralnych konkurentów, a tym samym potencjał ogromnych oszczędności kosztów i ochrony środowiska. Ponadto zastosowanie bioolejów może znacznie pobudzić europejski sektor rolny w zakresie uprawy roślin oleistych jako źródła naturalnych estrów. Co więcej, badacze dostarczyli narzędzie do zarządzania smarowaniem, które może również znacząco zmniejszyć koszty konserwacji. Podsumowując, wykorzystanie wyników projektu Biomon może pozytywnie wpłynąć na europejską gospodarkę i środowisko.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę