Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BIPV-CIS — Wynik w skrócie

Project ID: 503777
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Niemcy

Modernizacja powierzchni fotowoltaicznych

Zmiany regulacji prawnych oraz wzrost kosztów i wrażliwości konsumentów w kwestii zestawienia konwencjonalnych i zrównoważonych form energii spowodowały wzrost zapotrzebowania na systemy fotowoltaiczne. Biorąc pod uwagę, że około 90% budynków na rynku integracji fotowoltaicznej już istnieje, pojawiła się potrzeba wprowadzenie alternatywy dla typowych, ultranowoczesnych powierzchni lustrzanych stosowanych w większości modułów fotowoltaicznych.
Modernizacja powierzchni fotowoltaicznych
Ogromny rynek zbytu dla takiego rozwiązania alternatywnego stanowi nie tylko kwestią estetyczną, lecz również finansową dla podmiotów dopiero rozpoczynających działalność na rynku. Celem projektu "Sprawniejsza integracja rozwiązań fotowoltaicznych w budynkach, dzięki zastosowaniu modułów cienkowarstwowych w technologii CIS" (BIPV-CIS) było zaspokojenie tej potrzeby poprzez zastosowanie technologii cienkowarstwowej CIS (skrót wziął się od angielskich nazw pierwiastków użytych w tym rozwiązaniu: miedzi, indu i selenu) do tworzenia fasad oraz elementów dachu z użyciem modułów fotowoltaicznych, harmonizujących z pierwotnie użytymi materiałami i wyglądem budynku.

Badacze poddali ocenie wzorzyste, matowe oraz kolorowe szkło architektoniczne, zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i możliwości wykorzystania w modułach cienkowarstwowych CIS. Zespół przeanalizował również europejskie prawo budowlane pod kątem ograniczeń wymiarowych oraz metod konstrukcyjnych, które często wykluczają zastosowanie standardowych modułów fotowoltaicznych podczas integracji budynków.

Badacze opracowali fotowoltaiczne dachówki oraz elementy fasady, dostosowane do wyglądu architektury konwencjonalnej. Zainstalowali moduły CIS w warunkach zewnętrznych w czterech miejscach na terenie Europy i skutecznie przetestowali jedną fasadę fotowoltaiczną z zachowaniem norm wodoszczelności i hermetyczności fasad.

Podsumowując, zespół finansowanego przez UE projektu BIPV-CIS opracował nową technologię oraz procedury integracji paneli słonecznych w istniejących budynkach w taki sposób, aby naturalnie wtapiały się w architekturę miejską. Biorąc pod uwagę pęd do coraz szerszego stosowania alternatywnych form energii oraz fakt, że większość budynków, w których mają być zainstalowane moduły fotowoltaiczne, to budynki starsze, wyniki projektu BIPV-CIS mogą mieć znaczący wpływ na gospodarkę europejską, a także mogą przybliżyć wielu Europejczyków do uniezależnienia od paliw kopalnych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę