Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ENERGY SAVING WELD — Wynik w skrócie

Project ID: 32728
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Szwecja

Spawanie wysokoczęstotliwościowe staje się bardzo wydajne

Europejskie konsorcjum udoskonaliło spawanie wysokoczęstotliwościowe (HF) za sprawą opracowania bardziej przyjaznej środowisku i oszczędnej maszyny.
Spawanie wysokoczęstotliwościowe staje się bardzo wydajne
Niektóre tworzywa sztuczne z dipolami chemicznymi, takie jak PCV, poliamidy (PA) i octany, mogą być ogrzewane falami elektromagnetycznymi wysokiej częstotliwości. Spawanie wysokoczęstotliwościowe wykorzystuje tę właściwość do zmiękczania tworzyw sztucznych w celu ich łączenia. Aby zaktualizować technikę opartą na nowoczesnej technologii, zapewnić większą wydajność energetyczną i zmniejszyć promieniowanie elektromagnetyczne, UE sfinansowała projekt "Nowe techniki wolnego od promieniowania oszczędzania energii i bardziej wszechstronnego spawania wysokoczęstotliwościowego" (Energy Saving Weld).

Ogólnym celem było opracowanie nowej techniki o ograniczonym promieniowaniu elektromagnetycznym i zużyciu energii, przy jednoczesnym poszerzeniu gamy materiałów spawalniczych oraz zwiększeniu wydajności urządzeń spawalniczych.

Partnerzy projektu opracowali specyfikację techniczną stałego generatora wysokiej częstotliwości o teoretycznej efektywności energetycznej powyżej 70% w porównaniu do wydajności dzisiejszych generatorów próżniowych, które rzadko osiągają wartość ponad 50%. Stały generator HF był znacznie mniejszy od konwencjonalnych maszyn spawalniczych wysokich częstotliwości, emitując o 40% mniej promieniowania elektromagnetycznego. Ponadto zużycie energii zostało ograniczone o 80%, czyniąc to nowe urządzenie bardziej opłacalnym.

Oprócz tego konsorcjum przetestowało kilka nowych materiałów, które okazały się zdatne do spawania wysokoczęstotliwościowego, a także inne, które wymagały manipulacji i dodatków, takich jak aktywne błony bądź powłoki HF.

Zespół projektu Energy Saving Weld osiągnął swoje cele i wyprodukował małe, energooszczędne i bezpieczne urządzenie spawalnicze, rozszerzając jednocześnie listę materiałów zdatnych do spawania. Komercyjne wykorzystanie prototypu stałego urządzenia HF przyniesie korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) ze względu na jego opłacalność.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę