Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Innowacyjne inteligentne materiały na rzecz uniwersalnych uchwytów

Produkcja obrabianych części i prototypów wymaga zaciskania i mocowania. Uniwersalne uchwyty, możliwe do mocowania wszelkich elementów z siłą wymaganą przez wszystkie operacje obróbki, mają decydujące znaczenie dla konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w przypadku których uchwyty dostosowane do potrzeb znacząco zwiększają koszty.
Innowacyjne inteligentne materiały na rzecz uniwersalnych uchwytów
W ostatnich latach konwencjonalna technologia uchwytów poczyniła znaczny postęp. Jednakże deformacje związane ze wzrostem temperatury, a także niedostateczna siła mocowania spowodowały powstanie rozwiązań, które pomimo elastyczności i możliwości rekonfiguracji są dalekie od funkcji uniwersalnego zastosowania.

Projekt "Całkowicie elastyczne i rekonfigurowane mocowanie przedmiotów o złożonych kształtach za pomocą magnetoreologicznych płynów" (Maffix) został stworzony w celu zastosowania najnowocześniejszych inteligentnych materiałów magnetoreologicznych (MR) do produkcji innowacyjnych i uniwersalnych uchwytów. Materiały MR szybko i odwracalnie zmieniają swoją konsystencję w obecności pola magnetycznego, a tym samym mogą dostosować się do zewnętrznego kształtu dowolnego elementu, co ułatwia mocowanie i podtrzymywanie działających sił tnących.

Naukowcy przetestowali nowo opracowany uchwyt MR w rzeczywistych warunkach obróbki, weryfikując jego zdolności mocowania i utrzymywania elementu pod naporem siły narzędzia obrabiającego. Ponadto, ze względu na doskonałą zdolność mocowania, siła tnąca została zwiększona, co doprowadziło do znacznej redukcji czasu procesu.

Wyniki projektu są obiecujące jeśli chodzi o wzmocnienie konkurencyjności partnerskich MŚP produkujących uchwyty na istniejących rynkach, a także jeśli chodzi o stworzenie możliwości konkurowania w nowych dziedzinach zastosowań. Na dodatek partnerzy MŚP, którzy w procesie produkcji bazują na uchwytach, ze względu na ograniczenie czasu produkcji i dostawy dostrzegli wzrost jakości produktu oraz wyraźny spadek końcowego kosztu komponentów. Ponadto, uniwersalny uchwyt ma potencjał, aby zwiększyć ich konkurencyjność w produkcji niestandardowych części na małą skalę, co dotychczas nie było ekonomicznie uzasadnione.

Podsumowując, zespół projektu Maffix dostarczył prawdziwie uniwersalne narzędzie mocujące oparte na inteligentnych materiałach MR, które może znacznie zwiększyć konkurencyjność europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) produkcyjnych oraz wywrzeć istotny wpływ na zatrudnienie i gospodarkę.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę