Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ASTERIXE — Wynik w skrócie

Project ID: 505953
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Francja

Innowacyjne powłoki odporne na ekstremalne warunki

Środowiskowe powłoki barierowe (EBC) są stosowane na metalach i produktach ceramicznych wystawionych na działanie ekstremalnych warunków. Powłoki te dosłownie stanowią barierę pomiędzy materiałami i środowiskiem, zwiększając ich funkcjonalny okres eksploatacji.
Innowacyjne powłoki odporne na ekstremalne warunki
Finansowany ze środków UE projekt "Rozwój zaawansowanej technologii powierzchni na rzecz większej odporności w skrajnych warunkach" (Asterixe) miał na celu opracowanie i wdrożenie nowych koncepcji inżynierii powierzchni łączących technologie osadzania powłok z zaawansowaną obróbką następczą za pomocą impulsowej wiązki elektronów (PEB) w celu poprawy właściwości warstw powierzchniowych. Zespół badawczy podjął się opracowania łącznego procesu powlekania/PEB dla istniejących powłok, jak i dla nowych powłok materiałów produkowanych w wyniku tworzenia stopów lub łączenia metali powierzchniowych z innymi metalami.

Naukowcy dokładnie określili ekstremalne warunki obsługi, jakim podlegają produkty partnerów przemysłowych. Następnie poddali ocenie istniejące rozwiązania w zakresie powlekania, jak również wymagania względem powlekania w przetwarzaniu PEB. Ta ostatnia wykorzystuje energooszczędne, wysokoprądowe wiązki elektronów do zmiany powierzchni materiałów w sposób, który poprawia ich działanie. Zespół zbadał również technologie stosowania termicznych powłok barierowych (TBC).

W okresie badań naukowcy wykorzystali wyniki eksperymentalne do optymalizacji modelu komputerowego stworzonego do prognozowania składu i struktury powłoki po obróbce końcowej.

Uproszczony system poddany badaniu składa się z substratu, nałożonej nań powłoki oraz interfejsu między nimi. Zespół badawczy z powodzeniem opracował innowacyjną obróbkę interfejsu obejmującą jednoczesne topnienie substratu i powłoki, które doprowadziło do zwiększenia siły przylegania powłoki. Poza tym opracował metodę bardzo szybkiego chłodzenia powierzchni, która zwiększyła jej gęstość i wytrzymałość bez wpływu na substrat. Wreszcie badacze dokonali znaczących przełomów w dziedzinie TBC o szczególnym znaczeniu dla energetyki i przemysłu lotniczego, gdzie zwiększenie temperatury pracy turbin jest bardzo ważne.

Podsumowując, program Asterixe przyczynił się do powstania innowacyjnych materiałów i metod łączonego powlekania powierzchni oraz obróbki końcowej wiązką elektronów w celu zwiększenia trwałości elementów narażonych na ekstremalne warunki. Wyniki mają szerokie zastosowanie w lotnictwie, energetyce i przemyśle obronnym, natomiast ich komercyjne wykorzystanie powinno stanowić znaczący bodziec dla europejskiej gospodarki.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę