Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ISTU — Wynik w skrócie

Project ID: 506243
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Niemcy

Optymalizacja transportu kontenerowego

Innowacyjne technologie transportowe umożliwiają wprowadzanie ulepszeń w szeregu powiązanych sektorów. Finansowane ze środków UE badanie rozszerzyło wykorzystanie tych technologii na działalność portową, co powinno także przyczynić się do radykalnego ograniczenia zanieczyszczeń na nabrzeżach.
Optymalizacja transportu kontenerowego
W 2003 r. spółka Innovative Trade and Product Strategies (ITAPS) opracowała nową koncepcję pojazdu AGV do użytku drogowego i kolejowego, a także potencjalnie w terminalach kontenerowych. Określany jako "zintegrowana standardowa jednostka transportowa" (ISTU) pojazd stanowi alternatywę wobec aktualnie stosowanego transportu lokomotywowego w przypadku kolei i transportu kontenerowego między centrami cargo i portowymi terminalami kontenerowymi. ITAPS stworzył także koncepcję napędu zintegrowanego (IPMOT) podobną do silnika samochodów hybrydowych, ale o dużej mocy przeciążenia.

Projekt "Zintegrowana standardowa jednostka transportowa do samosterowanych systemów transportu kontenerowego na kolei" (ISTU) wykorzystał te i podobne innowacje do stworzenia i zademonstrowania efektywnej zintegrowanej jednostki napędowej i pojedynczego samonapędzanego wagonu na dwa kontenery. Nowe koncepcje napędów, dotyczące transportu kontenerowego, wykorzystują wszystkie najważniejsze funkcje napędowe, tworząc technologię szczególnie przydatną dla ISTU.

Jeden z głównych celów projektu osiągnięto, projektując i stopniowo optymalizując kompletny system pojazdu, gdzie wszystkie podzespoły elektro-mechaniczne wspólnie tworzą autonomiczny zintegrowany elektryczny system napędowy. Prototypowy IPMOT wykorzystano do sprawdzenia funkcji technicznych zintegrowanego napędu; otrzymano dzięki niemu także obraz wymaganych ulepszeń w zakresie ogólnych parametrów przeciążeniowych. W ten sposób uzyskano ostateczny projekt całego pojazdu, wybrano odpowiednią napędową jednostkę wysokoprężno-elektryczną i wykorzystano wszystkie podzespoły w konstrukcji pojazdu.

Uczestnicy projektu ISTU przeanalizowali napęd pod kątem zastosowania drogowego i kolejowego na platformie testowej. Wyniki symulacji były pozytywne i potwierdzały korzyści w zakresie wydajności, kosztów i produkcji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę