Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SUSPOWER — Wynik w skrócie

Project ID: 506253
Źródło dofinansowania: FP6-INFRASTRUCTURES
Kraj: Szwecja

Wspólnymi siłami uzyskamy więcej energii

Dzięki utworzeniu klastra złożonego z kluczowych graczy sektora przemysłowego, działalność badawcza i rozwojowa skupiona na zrównoważonym wytwarzaniu energii cieplnej otrzymała solidny impuls.
Wspólnymi siłami uzyskamy więcej energii
Tworzenie przemysłowych klastrów obejmujących placówki operujące na kompatybilnych płaszczyznach jest doskonałym sposobem na promowanie innowacyjności i rozbudowywanie sieci kontaktów. W ramach projektu "Klaster KTH infrastruktury badawczej zrównoważonego wytwarzania energii cieplnej" (Suspower) połączono trzy światowej klasy oddzielne placówki działające na trzech różnych obszarach. Te obszary to innowacyjne spalanie, gazyfikacja oraz technologia turbiny gazowej. Współpraca w tych dziedzinach ma na celu promowanie wytwarzania alternatywnej i zrównoważonej energii.

Zespół projektu Suspower zaoferował naukowcom 510 dni badawczych w połączonych i sąsiadujących ze sobą obiektach, co posunęło do przodu badania nad procesami spalania, gazyfikacją, biopaliwami oraz powiązanymi procesami.

W obrębie infrastruktury przeprowadzono wiele eksperymentów dotyczących różnych aspektów energii cieplnej. Przeprowadzone eksperymenty dotyczące spalania pary i powietrza w wysokiej temperaturze oraz gazyfikacji (HTAC/G) ujawniły duży potencjał, jeśli chodzi o przyszłość biomasy oraz paliw pochodzących z odpadów. W tym samym ośrodku zbadano również sposoby dostarczania powietrza w procesach spalania rusztowego oraz umożliwiono testowanie nowych katalizatorów spalania. To odkrycie doprowadziło do zarejestrowania dwóch nowych patentów.

Ogólnie rzecz biorąc, w ramach klastra współpracowali naukowcy i partnerzy z 15 krajów. Naukowcy pracowali nad 26 różnymi projektami. Aby zniwelować nierówności płci, zachęcano do udziału kobiety. Warto jeszcze wspomnieć, że zespół Suspower brał udział w projekcie dotyczącym zarządzania gazem cieplarnianym i starał się o finansowanie z Komisji Europejskiej pozwalającej na realizację tego celu. W ramach projektu dokonano wielu innych odkryć, które pomagają społeczności badawczej z całej Europy lepiej poznać bardziej zrównoważone technologie wytwarzania energii cieplnej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę