Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

EXACT RESOMAT — Wynik w skrócie

Project ID: 26739
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niderlandy

Stworzyć rozpuszczalne implanty

Czy możliwe jest, aby implanty medyczne rozpuszczały się w organizmie i nie wymagały usunięcia chirurgicznego? Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu wykonali krok w tym kierunku, choć pozostaje jeszcze szereg problemów technicznych do pokonania.
Stworzyć rozpuszczalne implanty
Implanty medyczne, takie jak implanty kości czy twarzy, są najczęściej wykonywane z metalu i muszą zostać wyjęte z organizmu na drodze zabiegu chirurgicznego. Ambitni europejscy naukowcy chcieli stworzyć nową technologię implantów wykonanych z materiału resorbowalnego (bezpiecznego materiału powoli wchłanianego do ciała i zastępowanego prawdziwą tkanką). Technologia ta ułatwiłaby proces stosowania implantów i przyniosła ulgę tysiącom ludzi.

Największy problemy tkwi jednak w precyzyjnej regulacji resorpcji, tak aby organizm mógł zastępować materiał implantu nową tkanką w odpowiednim tempie. Ponieważ tempo gojenia się tkanki różni się znacząco u poszczególnych pacjentów, resorpcję trzeba każdorazowo dostosować do specyfiki danego pacjenta.

Uczestnicy projektu "Zewnętrzne uczynnienie materiałów resorbowalnych" (Exact Resomat) pracowali nad stworzeniem implantów, które stawałyby się resorbowalne dopiero po ich zewnętrznej aktywacji. Aby to osiągnąć, naukowcy opracowali metody izolowania implantu, na przykład płytki kostnej, od płynów ustrojowych. Zakładano, że lekarze będą mogli w odpowiednim momencie aktywować proces resorpcji poprzez rozpuszczenie warstwy izolacyjnej przy pomocy ultradźwięków lub stymulacji pola magnetycznego.

Naukowcy stanęli jednak przed niemożliwymi do pokonania problemami, na przykład dotyczącymi znalezienia odpowiedniego biokompatybilnego materiału, który mógłby zostać poddany perforacji za pomocą technologii ultradźwiękowej. Rozważano alternatywne metody, jednak realizacja celów projektu nie była możliwa przy obecnym stanie wiedzy i w przewidzianym czasie. Mimo to sam pomysł pozostaje bardzo interesujący i być może będzie kontynuowany w ramach innych inicjatyw unijnych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę