Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MASMICRO — Wynik w skrócie

Project ID: 500095
Źródło dofinansowania: FP6-NMP

Produkcja małych części na wielką skalę

Klienci wymagają coraz mniejszych urządzeń oferujących większą funkcjonalność i wydajność po niższej cenie. W ramach ambitnego, finansowego ze środków UE projektu dostarczono ponad 50 maszyn i narzędzi procesowych umożliwiających nieosiągalną wcześniej produkcję masową miniaturowych urządzeń.
Produkcja małych części na wielką skalę
Wyłoniło się pilne zapotrzebowanie na nowe narzędzia i maszyny produkcyjne zdolne do wytwarzania precyzyjnych, miniaturowych części, które umożliwiają komercjalizację przełomowych odkryć nanotechnologicznych.

Projekt "Integracja systemów produkcyjnych na rzecz masowej produkcji mini/mikroelementów" (Masmicro) został zainicjowany z myślą o stworzeniu wydajnych maszyn i procesów produkcji masowej w celu ograniczenia kosztów oraz sprostaniu rosnącemu zapotrzebowaniu na mikroprodukty.

Trzydziestu sześciu partnerów realizujących projekt Masmicro przeprowadziło badania nad fundamentalnymi zagadnieniami obejmującymi szeroki zakres technologii konwencjonalnych, niekonwencjonalnych i hybrydowych, wytwarzając ponad 50 funkcjonalnych systemów wynoszących masową mikroprodukcję na poziom niedostępny dla żadnej organizacji.

Wśród opracowanych przez konsorcjum Masmicro maszyn do produkcji miniaturowych części znalazła się pierwsza w historii maszyna do wydajnego hydroformowania części rurkowatych, umożliwiająca produkcję rurek o średnicy ściany 0,8 mm oraz 0,040 mm. Ponadto zespół stworzył pierwszą masową wytłaczarkę do produkcji mikroczęści. Zespół wyprodukował również nową stołową formierkę mikroczęści o maksymalnej powierzchni roboczej 400 x 400 mm, która wytwarza cienkie metalowe części o grubości poniżej 0,100 mm.

Konsorcjum projektu nie tylko dostarczyło maszyny do masowej produkcji miniaturowych części, ale także osiągnęło istotne postępy w projektowaniu, między innymi, systemów doradczych i analitycznych, zrobotyzowanych systemów obsługowo-kontrolnych mikroczęści oraz systemów wspierania decyzji.

Aby wesprzeć ogólnoeuropejskie wdrożenie wyników oraz wyprowadzić UE na czołową pozycję w tym wyłaniającym się sektorze produkcyjnym, zespół aktywnie przeprowadził programy demonstracyjne i szkoleniowe skierowane w szczególności do małych i średnich przedsiębiorstw.

Zespół projektu Masmicro dostarczył narzędzia, technologie i procesy umożliwiające masową produkcję miniaturowych części na niespotykaną dotąd skalę. Komercjalizacja licznych wyników może znacząco wzmocnić europejską gospodarkę oraz przynieść istotne korzyści konsumentom.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę