Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Przemysł rolny: okazja do współpracy UE z Chinami

Współpraca z jednym z najpotężniejszych krajów świata nabrała nowego wymiaru, dzięki inicjatywie UE na rzecz wsparcia chińskiego przemysłu przetwarzania owoców i warzyw.
Przemysł rolny: okazja do współpracy UE z Chinami
Wspólne projekty badawczo-rozwojowe Chin i UE nabrały w ostatnich latach tempa. Jedną z takich inicjatyw jest finansowany ze środków UE projekt "Rozwiązywanie problemów na drodze rozwoju w Chinach poprzez badania i ocenę odpowiednich protokołów przemysłowych w zakresie przetwarzania owoców i warzyw" (Chinaparts).

Zaawansowane technologicznie i nowoczesne rozwiązania przemysłu rolno spożywczego oraz standardy UE mogą być wyjątkowo korzystne dla produkcji chińskiej. Jest to również okazja dla UE, aby zaoferować wiedzę i doświadczenie wielu różnym gałęziom przemysłu chińskiego. Biorąc tę kwestię pod uwagę, w ramach projektu Chinaparts uruchomiono stronę internetową i przeprowadzono warsztaty z uczestnikami z Pekinu, dzięki którym porozumieli się eksperci europejscy i chińscy z sektora przetwarzania owoców i warzyw. W ramach warsztatów zbadano praktyki, standardy i przepisy chińskie, a także zorganizowano kilka wizyt w placówkach przetwórstwa owoców oraz warzyw w Pekinie i okolicach. W wyniku wspomnianych działań powstał raport dotyczący głównych przepisów, standardów i praktyk dla tego sektora w Chinach.

Zorganizowano również warsztaty w Pekinie, których celem było ustanowienie międzynarodowej platformy dla przemysłu rolno spożywczego. Dzięki możliwości pogłębienia współpracy między Chinami i UE, drugie warsztaty przyciągnęły 40 przedstawicieli przemysłu z całej Europy i Chin. Uczestnicy reprezentowali nie tylko przemysł przetwórczy, ale również organizacje badawcze, rządowe i inne sektory przemysłu. Wysiłki w ramach projektu zaowocowały ustanowieniem międzynarodowej strategii przetwarzania w przemyśle rolno-spożywczym oraz stworzeniem cennej bazy danych kontaktów z tego sektora. Przewiduje się, iż wspomniana strategia i baza danych staną się bardzo ważnymi narzędziami wzmacniającymi współpracę Chin z UE w sektorze rolno spożywczym.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę