Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MSCNET — Wynik w skrócie

Project ID: 37602
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Dania

Polowanie na komórkę-żywiciela w szpiczaku mnogim

Europejscy naukowcy zbadali tożsamość komórek macierzystych pomagających rozprzestrzeniać komórki rakowe w jak dotąd nieuleczalnym nowotworze, szpiczaku mnogim.
Polowanie na komórkę-żywiciela w szpiczaku mnogim
Szpiczak mnogi jest nowotworem komórek osocza. W kościach osób chorych gromadzą się chore komórki, zakłócając produkcję normalnych krwinek. Poznanie patogenezy tej choroby pomoże znaleźć lekarstwo na nią. Istniejące metody pozwalają jedynie na przedłużenie życia chorego.

Jednym z obiecujących kierunków badań jest identyfikacja "komórek-żywicieli", które pomagają rozwijać się komórkom rakowym. Badania wskazują, że rakowe komórki macierzyste utrzymują się w nowotworze i mogą powodować nawroty i przerzuty.

Celem finansowanego ze środków UE projektu MSCNET było zidentyfikowanie komórek, które mogą odpowiadać za rozprzestrzenianie się raka. Dzięki współpracy w ramach MSCNET naukowcy mieli dostęp do urządzeń do wieloparametrowej cytometrii przepływowej (MFC) i analizy metodą reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (PCR) oraz do technologii chipów cDNA i PepChip. Wspólnie korzystali także z próbek biologicznych o konkretnych danych klinicznych oraz z modeli zwierzęcych służących do badań transplantacyjnych in vitro i in vivo.

Kompleksowa analiza modeli mysich i linii komórkowych pozwoliła wykluczyć i zidentyfikować kilka komórek, które mogłyby pełnić rolę "żywiciela". W modelu mysim, do rozprzestrzeniania nowotworu wystarczyły złośliwe komórki osocza CD138+. Autorzy projektu MSCNET mówią o potrzebie dalszych badań, gdyż ten element komórek macierzystych wydaje się być bardziej złożony.

Projekt MSCNET stworzył platformę informacyjną, która może przyczynić się precyzyjnego określenia komórek macierzystych i komórek-żywicieli szpiczaka mnogiego. Od znalezienia tych komórek zależy możliwość skutecznego leczenia lub długotrwałego ograniczenia skutków choroby.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę