Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SWEETS — Wynik w skrócie

Project ID: 44532
Źródło dofinansowania: FP6-SOCIETY
Kraj: Niemcy

Kształcenie Europejczyków w zakresie pogody w kosmosie

Różnorodne formy przekazu medialnego zostały wykorzystane do tego, aby temat pogody kosmicznej stal się przyjemnym doznaniem edukacyjnym dla wszystkich nas, którzy twardo stąpamy po ziemi.
Kształcenie Europejczyków w zakresie pogody w kosmosie
Ludzie myślą o kosmosie jako o próżni, ale aktywność słoneczna i promienie kosmiczne generują zjawisko zwane pogodą kosmiczną. Podobnie jak pogoda panująca w pobliżu powierzchni Ziemi, pogoda słoneczna może niekiedy stwarzać problemy. Pogoda kosmiczna może zakłócać komunikację i nawigację satelitarną oraz narażać statki kosmiczne i samoloty wraz z załogami na podwyższone poziomy promieniowania.

Jednak gdyby przeprowadzić ankietę wśród przypadkowych przechodniów, okazałoby się, że ludzie nie wiedzą zbyt wiele na temat pogody kosmicznej. Uczestnicy projektu "Pogoda kosmiczna i Europa – słoneczne narzędzie edukacyjne" (Sweets) postanowili zmienić ten stan rzeczy. Dofinansowanie unijne zostało wykorzystane do zorganizowania wielu imprez, których celem było upowszechnienie wiedzy na temat pogody kosmicznej.

Aby jak najlepiej przedstawić zjawiska pogody kosmicznej wykorzystano wszystkie dostępne rodzaje mediów, poczynając od płyty DVD z klipami o wysokiej rozdzielczości, przez obrazy i symulacje aż po opisy tekstowe. W celu edukacyjno-rozrywkowym udostępniono darmowe DVD poświęcone projektowi Sweets.

Aby przesłanie dotarło do zwykłych ludzi, przygotowano specjalnie wyposażony autobus, który ruszył w trasę po 10 europejskich krajach. Odwiedzający go goście mogli obserwować słońce przez teleskopy, oglądać DVD poświęcone projektowi oraz inne prezentacje wideo, na żywo podziwiać zjawiska wywoływane przez pogodę słoneczną dzięki nagraniom satelitarnym, a także przeglądać inne materiały edukacyjne w formie plakatów i książek. Pokazy były nadzorowane przez czołowych europejskich naukowców zajmujących się pogodą kosmiczną.

Innym wyjątkowym pomysłem mającym na celu podsycenie zainteresowania zapoczątkowanego przez zespół projektowy Sweets był konkurs internetowy poświęcony pogodzie kosmicznej. Zwycięzcy konkursu otrzymali bilety na pokaz odpalenia rakiety kosmicznej, który miał miejsce w jednostce kosmicznej na wyspie u wybrzeży Norwegii.

Ostatnią inicjatywą w ramach projektu było stworzenie ogólnodostępnego forum poświęconego pogodzie kosmicznej. Do uczestnictwa w forum zaproszono ekspertów w dziedzinie pogody kosmicznej, którzy mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Organizowano ponadto pokazy, w ramach których wyświetlano projektowe DVD oraz krótki film wyprodukowany w trakcie trwania projektu zatytułowany "Oddech gwiazdy". Największym wydarzeniem był pierwszy na świecie pokaz taneczny poświęcony pogodzie kosmicznej, z wykorzystaniem świateł i kompozycji zatytułowanej "Sonnenstrum", co dosłownie oznacza "burzę słoneczną". Zawodowi tancerze zabrali publiczność w zmysłową podróż – od Wielkiego Wybuchu, przez Drogę Mleczną aż do powierzchni Ziemi.

Europejczycy dowiadują się coraz więcej na temat pogody w kosmosie i jej wpływu na Ziemię, a przy okazji milo spędzają czas.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę