Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Cichsze samoloty na horyzoncie

Kompleksowe badania i symulacje metod ograniczania hałasu emitowanego przez samoloty mogą zrewolucjonizować sposób projektowania pasażerskich statków powietrznych.
Cichsze samoloty na horyzoncie
Zagrożenie hałasem, którego źródłem są maszyny, transport i technologie, należy do największych problemów XXI w. Szczególnie uciążliwy jest hałas generowany przez płatowce, szczególnie podczas lądowania – co składania badaczy do poszukiwania sposobów na cichsze latanie.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Technologie ograniczające hałas generowany przez płatowce" (Timpan) badano koncepcyjne konstrukcje cichych podwozi samolotowych w niemiecko-holenderskim tunelu aerodynamicznym na Technische Universitaet Braunschweig w Niemczech.

Uczestnicy projektu Timpan sprawdzili w tunelu różne konfiguracje elementów podwozia i udokumentowali otrzymane wyniki. Udało się określić optymalną kombinację ustawień podwozia, która pozwoliła zmniejszyć hałas o nawet 8 dB w porównaniu z istniejącą technologią.

Przeprowadzono także badanie opływu powietrza, projektując płaty, które przyczyniają się do redukcji hałasu. W tym celu przeprowadzono symulacje dla 260-osobowego odrzutowca pasażerskiego, uwzględniając takie czynniki, jak atmosfera, ciśnienie, temperatura i wylot gazów. Następnie przeprowadzono symulację przepływu powietrza wokół skrzydła, z uwzględnieniem odpowiednich warunków w tunelu aerodynamicznym. Na koniec dokonano kompleksowej analizy płata, w tym rozkładu ciśnienia, przepływu oleju i innych zmiennych, uzupełniając przeprowadzone wcześniej symulacje i przyczyniając się do zbudowania cichych i jednocześnie wydajnych samolotów.

Wyniki projektu powinny znaleźć zastosowanie w cichszych i bezpieczniejszych konstrukcjach samolotów przyszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę