Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Miękkie lądowanie

Małe samoloty nierzadko mają trudności z lądowaniem w złych warunkach pogodowych i na małych lotniskach. Nowy system wizualizacji może jednak znacząco ułatwić to zadanie.
Miękkie lądowanie
Do wielu wypadków lotniczych dochodzi podczas lądowania małych lub średnich samolotów w złych warunkach pogodowych, często na źle wyposażonych lotniskach. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu "Oprogramowanie do lądowania dla małych-średnich samolotów i małych-średnich lotnisk" (Landing) stworzyli system, który pomaga pilotom wylądować bezpiecznie na lotnisku o niższym standardzie. Badacze pracowali nad stworzeniem sprzętu i oprogramowania, które można by zainstalować w trakcie produkcji samolotu lub już po jej ukończeniu.

Udało się opracować system, który pomaga pilotowi w fazie podejścia do lądowania, fazie "tunelowania" i w fazie jazdy po pasie startowym. System łączy kilka różnych komponentów oprogramowania i danych, w tym urządzenia do geopozycjonowania satelitarnego, trójwymiarowe mapy cyfrowe, geodane 3D, wizualizacje 3D, wytyczne lotu i inne zaawansowane rozwiązania technologiczne. Technologia pozwala pilotowi na bezpieczniejszą nawigację i sterowanie samolotem zgodnie z otrzymywanymi danymi.

Pakiet oprogramowania oferuje wysokiej jakości wizualizację obrazów 2D i 3D w czasie rzeczywistym. Udostępnia też graficzny interfejs użytkownika i przejrzyste wytyczne. Zawiera także oprogramowanie i sprzęt do pozycjonowania oparty na europejskim systemie wspomagania satelitarnego (EGNOS) i technologii Galileo. Jako dodatkową funkcję systemu uczestnicy projektu stworzyli bazę danych w standardowym formacie, obejmującą wstępnie zdefiniowane obszary lotów testowych wraz z lotniskami i otaczającymi je terenami.

Nowe, przystępne cenowo urządzenie i system można w prosty sposób zamontować na tablicy rozdzielczej lub w komputerze przenośnym. System idealnie nadaje się do samolotów biznesowych, hydroplanów i śmigłowców, zapewniając większe bezpieczeństwo małych i średnich jednostek. Produkt pomyślnie przeszedł testy i został wprowadzony na rynek. Jego cena wynosi od 15 tys. do 20 tys. euro.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę