Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

COFCLUO — Wynik w skrócie

Project ID: 30768
Źródło dofinansowania: FP6-AEROSPACE
Kraj: Szwecja

Większe bezpieczeństwo samolotów

Wydawanie zezwolenia na lot statku powietrznego jest długotrwałą, skomplikowaną procedurą, którą warto by uprościć. W ramach nowej inicjatywy stworzono nowe systemy znacząco przyspieszające ten proces.
Większe bezpieczeństwo samolotów
Sprawdzenie, czy samolot może bezpiecznie wystartować, jest skomplikowane i wymaga przeprowadzenia obliczeń komputerowych. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu "Optymalizacja zasad wydawania zgody na rozpoczęcie lotu" (Cofcluo) analizowali możliwości udoskonalenia używanych w tym zakresie metod obliczeniowych. Usprawnianie i przyspieszenie procedury wsparłoby konkurencyjność sektora lotniczego oraz poprawiło bezpieczeństwo samolotów.

Autorzy projektu koncentrowali się na modelowaniu, optymalizacji i ocenie. Pracowali nad stworzeniem modeli parametrycznych wydawania zezwoleń i opracowali model samolotu o wymogach parametrycznych uwzględniających zasady kontroli lotów. Założyli także bibliotekę różnych modeli samolotów i dopracowali specyfikacje dla nowych systemów modelowania.

Jeśli chodzi o optymalizację, opracowano rożne techniki w zakresie zasad wydawania zezwoleń kontroli ruchu lotniczego (CFCL). Wśród nich należy wymienić techniki pozwalające rozwiązać różne problemy w zakresie optymalizacji oraz poprawić osiągi i kryteria zezwalania na lot przy pomocy zaawansowanych algorytmów. Naukowcom udało się przełożyć problemy z zakresu CFCL na symulacje optymalizacyjne i poprawić odpowiednie algorytmy. Opracowano także strategię zezwalania na lot, która precyzyjnie wykrywa najmniej optymalne scenariusze, i zbudowano elastyczne prototypowe narzędzie do wydawania zezwoleń. Następnie uczestnicy projektu Cofcluo opracowali system do testowania i weryfikacji przygotowanego wcześniej narzędzia, zapewniający dokładność modelowania.

Na koniec przeprowadzono ocenę zależności między technikami badawczymi a procesem przemysłowym. Partnerzy projektu stworzyli testy porównawcze dotyczące zasad kontroli ruchu lotniczego i wymagań w zakresie lotów, w tym danych wprowadzanych przez pilotów i zakłóceń powodowanych przez wiatr.

W ramach Cofcluo udało się stworzyć nowe, bardzo obiecujące techniki modelowania i optymalizacyjne techniki wydawania zezwolenia na lot. Europejski potentat, firma Airbus wyraziła już zainteresowanie nowymi technikami, a sam projekt oznacza olbrzymi krok naprzód dla całej branży. Nowe techniki symulacji mają szansę zostać włączone do oficjalnych procedur wydawania zezwolenia dla statków lotniczych, pomagając zapewnić bezpieczeństwo i wydajność.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę