Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Ulepszona technologia pochłaniania mikrofal

Falowody to, w uproszczeniu, przewody prowadzące różnego rodzaju fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. Teraz, dzięki pracy finansowanego ze środków UE zespołu badawczego, falowody mogą być lepiej chronione przy pomocy nowej, tańszej technologii natryskiwania powłok.
Ulepszona technologia pochłaniania mikrofal
Konwencjonalna technologia pochłaniania promieniowania mikrofalowego o wysokiej częstotliwości wykorzystuje płytki ferrytowe, którymi wyłożone są ścianki falowodu. Rozwiązanie to jest jednak problematyczne zarówno pod względem wydajności (przerwy powietrzne i konieczność stosowania klejów), jak i kosztów materiałów i robocizny.

Celem projektu "Nanostrukturalne natryskiwane cieplnie powłoki magnetycznej do zastosowań w pochłanianiu mikrofal" (Namaco) było stworzenie nowych nanostrukturalnych proszków ferrytowych i technologii ich cieplnego natryskiwania w kontrolowanych warunkach oraz wykorzystanie ich do tworzenia na falowodach powłok charakteryzujących się małą porowatością i bardzo drobną ziarnistością.

Naukowcy koncentrowali się na technologiach naddźwiękowego natryskiwania cieplnego (HVOF) i zaawansowanego natryskiwania plazmowego (APS). Wyselekcjonowali materiały i typy proszków do natryskiwania oraz opracowali metody pomiaru współczynnika stratności magnetycznej. Dzięki temu mogli porównać konwencjonalne materiały ferrytowe z próbkami natryskiwanych HVOF i APS w żądanym zakresie częstotliwości 2–3 GHz.

Po wykonaniu laboratoryjnych testów dopuszczalnego pochłaniania mikrofal naukowcy przeprowadzili próbne natryskiwanie cieplne w warunkach przemysłowych. Wyprodukowali proszki odpowiednie dla zastosowań określonych przez partnerów projektu, dowiedli możliwości wykonania powłok, a następnie przystąpili do produkcji i oceny pełnowymiarowych podzespołów demonstracyjnych.

Według szacunkowych danych nowa technologia jest o 40% tańsza niż stosowanie konwencjonalnych spiekanych płytek ferrytowych, a oszczędności powinny być jeszcze większe przy produkcji masowej.

Uczestnicy projektu Namaco stworzyli nowe materiały i technologię natryskiwania na wrażliwe komponenty falowodów powłok pochłaniających odbite promieniowanie mikrofalowe o wysokiej częstotliwości. Ponadto technologia natryskiwania cieplnego może być stosowana także na krzywych i złożonych powierzchniach, co nie było możliwe w przypadku konwencjonalnych płytek ferrytowych.

Badania nad alternatywnymi proszkami ferrytowymi mogą doprowadzić do powstania kolejnych urządzeń szerokopasmowych lub absorberów szerszego niż obecnie zakresu częstotliwości. Podsumowując, wyniki projekt Namaco mogą znacząco poprawić pozycję Europy w dziedzinie technologii pochłaniania promieniowania o wysokiej częstotliwości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę