Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BRIGHTLIGHT — Wynik w skrócie

Project ID: 32482
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Niemcy

Udoskonalone diody laserowe o wiązce lepszej jakości

Diody laserowe, rodzaj lasera półprzewodnikowego, są bardziej wydajne i niezawodne niż inne typy laserów. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył nową technologię diod laserowych, która może znacząco zwiększyć europejską konkurencyjność na światowym rynku technologii optycznych.
Udoskonalone diody laserowe o wiązce lepszej jakości
Lasery znajdują szerokie zastosowanie w produkcji, medycynie, komunikacji światłowodowej i systemach zapisu danych, by wymienić tylko kilka dziedzin. Istnieją już diody laserowe o małej i dużej mocy, ale dotąd nie obsługiwały one szerokiego spektrum elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości, pomimo że ma to kluczowe znaczenie dla możliwości skupienia wiązki. Ograniczenia te sprawiały, że diody laserowe nie były optymalnym rozwiązaniem w wielu nowych, wymagających technologiach.

Celem projektu Brightlight było stworzenie efektywnej kosztowo technologii produkcji masowej, pozwalającej kontrolować koherencję przestrzenną i czasową diod laserowych o wiązce najwyższej jakości. Ponadto pracowano nad systemami laserowymi o przetworzonej częstotliwości, które obsługiwałyby dużą część wcześniej niedostępnego spektrum EM wysokiej częstotliwości.

Naukowcy koncentrowali się na wykorzystaniu dyfrakcji na objętościowych strukturach okresowych (volume Bragg gratings, VBG) w materiałach fotorefraktywnych, pełniących funkcję optycznych filtrów dających bardzo wąską linię spektralną.

Badacze byli w stanie kontrolować koherencję przestrzenną i czasową wiązki, zarówno w odniesieniu do stabilizacji częstotliwości, jak i podwajania częstotliwości. Dzięki projektowi partnerskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogły znaleźć nowe i zaawansowane zastosowania dla swoich materiałów fotoreaktywnych i rozpocząć produkcję udoskonalonych diod laserowych.

Komercjalizacja osiągnięć projektu Brightlight i masowa produkcja nowych systemów laserowych może umocnić pozycję Europy na globalnym rynku technologii optycznych i przynieść korzyści europejskim MŚP.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę