Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HYDRONANOPOL — Wynik w skrócie

Project ID: 32517
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

W kierunku ulepszonych akumulatorów NiMH

Ogniwa energetyczne o wysokiej pojemności mają krytyczne znaczenie dla wielu zastosowań, od niewielkich urządzeń przenośnych po pojazdy hybrydowe. Jeden z projektów europejskich skupił się na tym problemie, podejmując prace nad usprawnieniem akumulatorów niklowo-wodorkowych (NiMH).
W kierunku ulepszonych akumulatorów NiMH
Akumulatory NiMH to najnowszy konkurent dla akumulatorów niklowo-kadmowych (Ni-Cd) z uwagi na wyższą pojemność i niższą toksyczność. Główną różnicą jest wykorzystanie przez akumulatory NiMH stopu absorbującego wodór, nie zaś kadm. Jednakże akumulatory NiMH szybko tracą ładunek, co stoi na drodze ich powszechnego wykorzystania.

Finansowany ze środków UE projekt Hydronanopol miał na celu usprawnienie pojemności akumulatorów NiMH i obniżenie tempa ich rozładowania. Aby to osiągnąć, partnerzy projektu zdecydowali się użyć aktywnych nanocząsteczek w celu zwiększenia współczynnika powierzchni do objętości. Jednakże wysoka energia powierzchniowa tak niewielkich cząsteczek sprawia, iż są one wyjątkowo łatwopalne po wejściu z kontakt z powietrzem, co utrudnia zarządzanie procesem produkcyjnym.

Aby rozwiązać ten problem, konsorcjum Hydronanopol zaproponowało wykorzystanie nanopowłok, które zapobiegałyby zapaleniu bez wpływu na przewodnictwo jonów rozproszonych nanocząsteczek. Dodatkowo badacze odkryli, iż nowe, wielofunkcyjne stopy hybrydowe przechowujące energię będą potrzebne w konstrukcji biegunów ujemnych akumulatora. Najlepszym polimerem okazał się być Ormocer (zarejestrowany znak handlowy), ponieważ nie miał on wpływu na transfer ładunku i pojemność elektryczną.

Podsumowując, projekt Hydronanopol pracował nad przyjaznymi dla środowiska akumulatorami NiMH o ulepszonej pojemności. Rozpowszechnienie opracowanej technologii umożliwi producentom europejskim zachowanie konkurencyjności w produkcji tego rodzaju akumulatorów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę