Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowy optyczny skaner 3D do kontroli jakości

Metrologia przemysłowa jest nauką o pomiarach stosowaną w licznych dziedzinach, od kontroli jakości na etapie projektowania i produkcji po różne technologie biomedyczne. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu stworzyli nową technologię trójwymiarowego skanera laserowego charakteryzującego się lepszymi osiągami i znacząco niższymi kosztami.
Nowy optyczny skaner 3D do kontroli jakości
Konwencjonalna metrologia optyczna 3D pozwala przyspieszyć wykonywanie pomiarów, ale często nie spełnia wymagań w zakresie precyzji i identyfikowalności.

W ramach projektu "Optyczna metrologia liniowa 3D na potrzeby kontroli jakości w przemyśle produkcji" (Op3met) naukowcy pracujący w firmie 3Shape A/S w Danii pracowali nad stworzeniem nowego sprzętu i oprogramowania sterującego do zautomatyzowanej liniowej metrologii opartej na skanerze laserowym 3D. Głównym celem projektu było zapewnienie prędkości, niezawodności, uniwersalności i łatwości użytkowania lasera, przy znacznie niższych kosztach w porównaniu z istniejącą technologią.

Naukowcy stworzyli zintegrowane skanery laserowe 3D i oprogramowanie do kontrolowania tolerancji geometrycznych części metalowych i plastikowych o wymiarach rzędu 200 mm3 wraz z powierzchniami dowolnego kształtu.

Projekt przyniósł liczne rezultaty, w tym kilka wniosków patentowych. Oprócz wprowadzenia ulepszeń w istniejącym skanerze, konsorcjum stworzyło całkowicie nowy skaner, który wykorzystuje ramię robota do wykonywania pomiarów o objętości 300 mm3. Opracowano też innowacyjny generator liniowy skanujący niejednorodne i metalowe części. Jest to rewolucyjne osiągnięcie, które powinno dać 3Shape znaczącą przewagę konkurencyjną na rynku skanerów optycznych 3D. Oprócz tego trwają pracę nad oprogramowaniem do symulacji skanowania, które powinno radykalnie skrócić czas potrzebny na określanie sekwencji skanowania w pełnym zakresie. Nowe procesy i urządzenia pozwoliły znacząco zmniejszyć tzw. plamkę laserową, a dalsze badania powinny doprowadzić do optymalizacji wydajności i ceny produktów.

Choć rynek skanerów 3D jest zdominowany przez garstkę dużych przedsiębiorstw, parametry i cena skanera stworzonego i wprowadzonego już do sprzedaży przez firmę Op3met daje jej pozycję silnego gracza na rynku kontroli jakości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę