Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ELAST-AGE — Wynik w skrócie

Project ID: 18960
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Francja

Wygładzanie zmarszczek w metodach leczenia objawów starzenia

Projekt skupiający się na starzeniu się tkanek pomógł dogłębniej zrozumieć cykl życiowy elastycznych tkanek. Uzyskana wiedza pozwoli udoskonalić metody leczenia starzejącej się skóry i naczyń, a ostatecznie poprawi zdolności gojenia się.
Wygładzanie zmarszczek w metodach leczenia objawów starzenia
Wiele chorób wynikających z procesu starzenia wiąże się z dezorganizacją tkanki, której towarzyszy utrata elastyczności tkanki, a także szereg konsekwencji fizjologicznych, mechanicznych i społecznych. Inne powiązane dysfunkcje obejmują trudności w oddychaniu, regulację ciśnienia tętniczego krwi, a przez to czynności serca, arteriosklerozę, nadciśnienie i glaukomę.

W ramach projektu "Badania procesu starzenia się tkanek elastycznych na rzecz poprawy jakości starzenia się" (Elast-age) przestudiowano starzenie się tkanki elastycznej w celu przyspieszenia działań na rzecz ułatwienia organizmowi ludzkiemu radzenia sobie z procesem starzenia, a przynajmniej z niektórymi spośród jego objawów. Celem inicjatywy finansowanej ze środków UE było odkrycie "modulatorów dodatnich" starzenia się tkanki elastycznej na rzecz ochrony, a nawet ponownego wywołania optymalnej elastogenezy.

Partnerzy projektu skupili się na poznaniu cyklu życiowego tkanek elastycznych, od procesu tworzenia się po rozkład, oraz na podstawach ich właściwości biomechanicznych. Konsorcjum z powodzeniem zdefiniowało, w jaki sposób przebiega składanie włókien elastycznych, a także zidentyfikowało główne miejsca ich rozkładu. Spostrzeżenia te są istotne dla działań, których celem jest zlokalizowanie cząsteczek ochronnych o potencjale ograniczania rozkładu włókien elastycznych.

Projekt Elast-age zwrócił szczególną uwagę na markery starzenia się oraz na proces starzenia się tkanek elastycznych w modelach komórkowych. Informacje te przyspieszą dalsze działania na rzecz odkrycia elementów, których brakuje w komórkach i tkankach dorosłych, a które występują w elastycznych tkankach młodych i rozwijających się. Dane badawcze podkreślają złożony charakter tworzenia się włókien elastycznych w modelach hodowli tkanek – co stanowi postęp prowadzący do propozycji różnych środków dodatnio wpływających na inżynierię tkankową. Wiedza ta może zostać wykorzystana do poprawy właściwości biomechanicznych biomateriałów; jedno aktywne rusztowanie kolagenowe zostało już opatentowane i wkrótce zostanie udostępnione na rynku.

Wykorzystanie w badaniu technologii nowej mikroskopii multifotonowej do skanowania laserowego w zakresie podczerwieni (NIR-LSM) w celu zbadania próbek tkanki z pewnością zainteresuje wszystkie zaangażowane strony. Dostępność tego typu narzędzi okaże się korzystna dla substancji testowych, które mogą opóźniać i leczyć rozmaite oznaki starzenia się.

Eksperymentalne wyniki dowodzą, że wyciąg z kopru skutecznie wywołuje ponowną elastogenezę w strukturze fibroblastów skóry pochodzących od osobników dorosłych. W rezultacie jeden z partnerów konsorcjum podjął się wprowadzenia wyciągu z kopru na rynek kosmetyczny.

W ramach wyników projektu Elast-age zidentyfikowano innowacyjne markery, modele i procedury będące obietnicą zachowania elastycznych właściwości starzejącego się ciała, a także wykorzystania w celach bioinżynierii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę