Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FLEXTRONIC — Wynik w skrócie

Project ID: 513272
Źródło dofinansowania: FP6-SME

Ekonomiczne systemy druku atramentowego do obsługi elektronicznych obwodów drukowanych

Opracowanie nowoczesnego, ekonomicznego systemu druku atramentowego na potrzeby produkcji elastycznych obwodów elektronicznych może znacząco zwiększyć konkurencyjność tysięcy europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
Ekonomiczne systemy druku atramentowego do obsługi elektronicznych obwodów drukowanych
Większość z nas widziała sztywne obwody drukowane używane w bardzo wielu podzespołach elektronicznych. Sama płytka z plastiku lub włókna szklanego nie przewodzi prądu. Przewodzące "przewody", wykonane zwykle z miedzi, są nadrukowywane na płytce w celu połączenia poszczególnych elementów w działający obwód elektryczny.

Projekt Flextronic powołano do życia w odpowiedzi na coraz większą konkurencję ze strony azjatyckiego rynku drukarskiego, która obniżyła konkurencyjność europejskich firm z tej branży, w szczególności z sektora MŚP.

Korzystający z funduszy UE badacze zajęli się opracowywaniem nowoczesnego i ekonomicznego systemu druku atramentowego, który umożliwiłby drukowanie wyraźnych miedzianych ścieżek obwodów na elastycznych foliach z polimerów oraz z tytanianu baru.

Udało im się opracować techniki powierzchniowe ablacji laserowej z zastosowaniem ultrafioletu dla 10 różnych folii z polimerów oraz tytanianu baru z zastosowaniem lasera ekscymerowego. Ponadto stworzyli materiały o lepkości nadającej się do zastosowania w druku laserowym oraz umożliwiające osadzanie na foliach polimerowych. Oprócz oprogramowania do kontroli lasera oraz głowicy do druku laserowego, wynikiem projektu Flextronic był nowoczesny laserowo-atramentowy system hybrydowy, umożliwiający drukowanie ścieżek miedzianych na foliach elastycznych.

Komercjalizacja wyników projektu może w znaczący sposób wpłynąć na losy MŚP w UE działających obecnie w sektorze drukarskim, umożliwiając im wejście na ogromny rynek elastycznych obwodów drukowanych. Ponadto wiele europejskich MŚP z branży elektronicznej może wykorzystać tę technologię, aby podnieść jakość oraz funkcjonalność obwodów, które obecnie produkuje.

Podsumowując, wyniki projektu Flextronic mogą radykalnie zwiększyć konkurencyjność tysięcy europejskich MŚP, tworząc miejsca pracy i podnosząc jakość oraz funkcjonalność elektronicznych urządzeń konsumenckich, a także zmniejszając związane z nimi koszty.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę