Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Szybkie i łatwe w obsłudze zestawy detekcyjne dla producentów alkoholu

Badacze finansowani ze środków UE dokonali istotnych postępów w kierunku utworzenia prostych zestawów do wykrywania obecności niepożądanego szczepu drożdży. Postępy w tym obszarze stanowią obietnicę zwiększenia konkurencyjności i poziomu bezpieczeństwa w branży piwowarskiej i winiarskiej.
Szybkie i łatwe w obsłudze zestawy detekcyjne dla producentów alkoholu
Drożdże to organizmy jednokomórkowe, które przekształcają cukry w alkohol w procesie zwanym fermentacją. Jednak nie wszystkie szczepy drożdży są jednakowo zbudowane. Drożdże z rodzaju Brettanomyces, znane także jako Dekkera, wpływają na smak piwa i wina, przy czym choć ich niewielkie ilości są często pożądane, większe prowadzą do wytworzenia się nieprzyjemnego smaku i zapachu.

Pośród typowych warunków sprzyjających wzrostowi drożdży Brettanomyces jest produkcja piwa i wina o wysokiej zawartości alkoholu, a także przechowywanie i poddawanie napojów procesowi starzenia w drewnianych beczkach. Wczesne wykrywanie przerostu drożdży Brettanomyces może zapobiec ich dalszemu rozwojowi i przenoszeniu się na inne partie wina, jednak większość metod wymaga wysyłania próbek do specjalnych laboratoriów i co najmniej tygodniowego okresu hodowli.

Europejscy badacze zainicjowali projekt "Opracowanie narzędzi diagnostycznych do monitorowania Brettanomyce" (BRETT Monitoring), którego celem jest pokonanie tego rodzaju trudności poprzez udostępnienie łatwych w obsłudze zestawów pozwalających na szybkie uzyskanie wiarygodnych wyników z możliwością automatyzacji.

Wyprodukowano trzy nowe zestawy detekcyjne. Pożywki w zestawie z wyściółką odżywczą (NPS lub NKS) lub agar Brettanomyces obejmowały określone pożywki, które zmieniają kolor w przypadku obecności Brettanomyces. Zestaw reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (PCR) wymaga niewielkiej próbki i w oparciu o użycie fragmentów DNA pozwala wygenerować wynik w niespełna cztery godziny, a do tego stwarza możliwość potencjalnej automatyzacji. Ostatni zestaw, oparty na teście immunoenzymatycznym (ELISA), generuje selektywne, szybkie i wiarygodne rezultaty i również oferuje możliwość automatyzacji.

Trzy wspomniane zestawy wyprodukowane przez zespół projektowy BRETT Monitoring mają potencjał, by umożliwić producentom piwa i wina szybkie, łatwe i selektywne monitorowanie wzrostu Brettanomyces bez konieczności kosztownego wysyłania próbek do laboratoriów i ryzykowania dalszego zanieczyszczenia w czasie oczekiwania na wynik. Dalsze badania powinny umożliwić komercjalizację wyników projektu, wywierając istotny wpływ na konkurencyjność i bezpieczeństwo w branży piwowarskiej i winiarskiej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę