Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SAFECOS 05 — Wynik w skrócie

Project ID: 516423
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Francja

Zwycięstwo studentów dla bezpieczniejszych dróg

W ogólnoświatowym konkursie dla studentów dotyczącym bezpieczeństwa pojazdów zespół z Hiszpanii zdobył pierwszą nagrodę.
Zwycięstwo studentów dla bezpieczniejszych dróg
Podczas konferencji nt. zwiększonego bezpieczeństwa pojazdów (ESV), która odbyła się w 2005 r. w USA, zorganizowano konkurs projektowy dla studentów z całego świata. Udział Europejczyków w konkursie był wspierany w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Konkurs w dziedzinie bezpieczeństwa dla studentów" (Safecos 05), który ostatecznie pomógł odnieść sukces europejskim finalistom.

Projekt wsparł finansowo budowę modeli technicznych zaprojektowanych przez europejskie zespoły i nadzorował wybór zgłoszeń z naszego kontynentu. Konkurs obejmował zaprojektowanie, zbudowanie i zaprezentowanie innowacji technologicznych pozwalających poprawić bezpieczeństwo drogowe i zwiększyć ochronę przed skutkami zderzeń pojazdów. Inicjatywa miała też na celu zachęcenie studentów do angażowania w projekty z zakresu nauk ścisłych i technologii, które są kierunkami coraz rzadziej wybieranymi przez młodych ludzi.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele rządów, przemysłu i nauki z Azji, Europy i Ameryki Północnej, dzięki czemu była ona dla studentów dobrą okazją, by poszerzyć swoją wiedzę. Wydarzenie, które tamtego roku odbyło się w Waszyngtonie, ma miejsce corocznie, za każdym razem w innym kraju członkowskim ESV. W Europie członkami ESV są Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Węgry, Holandia, Polska, Szwecja i Zjednoczone Królestwo. Pozostałe kraje to między innymi Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa i USA.

Europejski Komitet ds. Zwiększenia Bezpieczeństwa (EEVC) wstępnie wyłonił pięć najlepszych europejskich propozycji, pomagając ich autorom w zbudowaniu miniaturowych modeli. Po ocenie wykonalności technicznej, przydatności i innowacyjności propozycji, do udziału w konferencji ESV zakwalifikowano dwa zespoły.

Do Waszyngtonu pojechały po dwie osoby z każdego z dwóch zespołów, aby przedstawić tam swoje projekty. Międzynarodowe jury oceniało siedem zgłoszeń finałowych z całego świata. Zwycięzcą został projekt "Systemy bezpieczeństwa bocznego dla dzieci" przygotowany przez Uniwersytet w Valladolid w Hiszpanii, dowodząc pomysłowości młodych uczestników oraz wysokiego poziomu inicjatywy Safecos 05.

Powiązane informacje

Tematy

Transport
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę