Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Postęp w monitorowaniu płynów ustrojowych w trakcie hemodializy

Hemodializa (HD) to procedura polegająca na sztucznym podtrzymaniu funkcji nerek stosowana w przypadku ich niewydolności. Badacze finansowani przez UE przystąpili do prac nad prostym urządzeniem, które mogłoby zminimalizować dyskomfort i komplikacje występujące podczas dializy na potrzeby dużej i zależnej populacji wymagającej stosowania tej procedury.
Postęp w monitorowaniu płynów ustrojowych w trakcie hemodializy
Zdrowe nerki "oczyszczają" lub filtrują krew, usuwając odpady, nadmiar płynów i soli. Dodatkowo, zachowują równowagę określonych jonów, takich jak sód i potas, a także pomagają utrzymać ciśnienie krwi poprzez połączenie wszystkich wcześniej wspomnianych funkcji.

Hemodializa to skomplikowana choć standardowa procedura wymagająca przetoczenia ogromnej ilości krwi. Zwykle należy ją przeprowadzać kilka razy w tygodniu. Monitorowanie i kontrolowanie objętości płynów w organizmie w trakcie dializy jest obecnie dość trudne i powoduje poważne komplikacje związane z niestabilnością hemodynamiczną niemal u jednej czwartej wszystkich dializowanych pacjentów w czasie leczenia. Owym brakom stabilności towarzyszy ogromny dyskomfort, omdlenia, wymioty, przy czym wymagają one długiego okresy rekonwalescencji. Obecnie nie ma dostępnych metod internetowego monitorowania dystrybucji płynów z zadowalającą dokładnością.

Badacze biorący udział w projekcie Haemoscan podjęli się stworzenia bezinwazyjnego systemu czujników bioimpendencji z możliwością wykonywania próbek krwi w linii HD oraz współzależnych pomiarów wraz z nadchodzącymi kryzysami niedociśnienia wspomnianymi wcześniej, umożliwiając tym samym modyfikację warunków dializowania i uniknięcie komplikacji.

Wyniki wstępne wskazują na wyraźną różnicę w zmianie zachowania u pacjentów, u których skorzystano z urządzenia Haemoscan. Dalsze analizy powinny określić współzależność między ciśnieniem linii HD a pomiarami bioimpendencji, umożliwiając kalibrację urządzenia.

Wprowadzenie systemu Haemoscan na rynek może potencjalnie drastycznie poprawić jakość życia bardzo dużej zależnej od hemolizy populacji. Co więcej system może zwiększyć konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw europejskich (MŚP) w dziedzinie zdominowanej głównie przez duże spółki wielonarodowe, udostępniające przede wszystkim instrumentację opartą na leczeniu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę