Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

BIOMALPAR — Wynik w skrócie

Project ID: 503578
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Francja

Europa przystępuje do nowej batalii przeciw malarii

Dzięki funduszom europejskim środowisko naukowe przystąpiło do poważnego ataku na starego wroga, malarię. Kierując zasoby ku zintegrowanej inicjatywie we współpracy z krajami afrykańskimi, nowa strategia obejmuje przeanalizowanie mechanizmów molekularnych patogenezy choroby.
Europa przystępuje do nowej batalii przeciw malarii
Malaria wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn śmiertelności na świecie. Istnieje zagrożenie, że malaria, w wyniku której co 30 sekund umiera jedno dziecko, stanie się jeszcze większym problemem, przenosząc się do Europy wschodniej i stając się przeszkodą na drodze stosowanych obecnie terapii z powodu odpornych na leki i środki owadobójcze moskitów.

Odpowiedź na wszystkie te bariery to zaatakować pasożyta tam, gdzie jest najwrażliwszy, tj. na poziomie genetycznym, korzystając z pomocy zintegrowanych nowoczesnych placówek badawczych. Stawiając europejskie badania nad malarią na pierwszym miejscu, w ramach projektu finansowanego przez UE "Biologia i patologia pasożyta malarii" (Biomalpar) zorganizowano poważną zintegrowaną inicjatywę badawczą.

Siedemnaście europejskich ośrodków badawczych połączyło siły z trzema afrykańskimi partnerami z Mali, Sudanu i Ugandy, regionów, w których malaria jest chorobą endemiczną. Zintegrowane działania skorzystały na niedawnej charakterystyce pasożyta malarii, zarodźcu i jego żywicielach. Celem zespołu Biomalpar było zidentyfikowanie patogenezy i określonych dla pasożyta kaskad biochemicznych z perspektywy molekularnej.

Uzyskano przejrzystość w środowisku badawczym zajmującym się kwestią malarii, wzbogacając sieć kontaktów i poprawiając koordynację w ramach nowych wspólnych projektów zainspirowanych nową inicjatywą. Zwiększenie wydatków na edukację pozwoliło wyszkolić nowe pokolenie w dziedzinie biologii molekularnej pasożyta malarii.

Na poziomie czysto badawczym, zespół Biomalpar odkrył nowe cząsteczki, które stanowią potencjalne cele dla nowych terapii i prowadzone są dalsze badania wspierane z międzynarodowych środków. Inne środki stanowią obietnicę jako podstawa dla rozwoju szczepionek.

Europa jest obecnie uznawana na świecie za wiodący ośrodek badań nad malarią. Celem projektu Biomalpar jest kontynuacja badań w ramach siódmego programu ramowego (7PR) z myślą o znalezieniu zrównoważonych metod do walki z malarią, w oparciu o fundamenty zbudowane w ramach 6PR. Ostatecznym celem konsorcjum jest otwarcie europejskiej instytucji badawczej zajmującej się malarią oraz wirtualnego instytutu malarii, by dotrzeć do oddalonych geograficznie placówek, jak tak często ma miejsce w przypadku tej choroby.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę