Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NANO ROAD SME — Wynik w skrócie

Project ID: 505857
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Nanomateriały znajdują zastosowanie w przemyśle

Nowe programy działań, umożliwiające firmom dobór właściwych nanomateriałów na potrzeby innowacji pomogą europejskiej branży przemysłowej zabłysnąć.
Nanomateriały znajdują zastosowanie w przemyśle
Zaawansowane nanomateriały już stały się nieodłączną częścią przemysłu i coraz częściej są wykorzystywane w produktach codziennego użytku — od sprzętu medycznego po materiały tekstylne. Europa jest pionierem nanotechnologii, a utrzymanie jej dominującej pozycji w tej dziedzinie może pomóc w utrzymaniu konkurencyjności naszego kontynentu na światowym rynku.

Taki był cel finansowanego przez UE projektu NANO ROAD SME. W ramach projektu opracowano programy działań technologicznych związane z wykorzystaniem nanomateriałów w sektorach zdrowotnym, motoryzacyjnym, lotniczym oraz energetycznym w celu wzmocnienia pozycji małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na tym polu.

Następnie innowacyjny projekt pilotażowy pomógł MŚP uwzględnić najnowsze wyniki badań nad nanomateriałami w ich komercyjnych wizjach związanych z produkcją udoskonalonych produktów. Programy działań zawierały listę nanomateriałów nadających się do zastosowań w poszczególnych branżach, co było dla MŚP bardzo potrzebnym bodźcem. Te programy działań pomogły również w oszacowaniu czasu wprowadzenia na rynek oraz nakreśliły niezbędny potencjał firmy w zakresie badań i rozwoju.

Podczas realizacji projektu NANO ROAD SME stworzono programy działań na podstawie bazy danych ponad 100 nanomateriałów opracowanych w ramach wcześniejszego projektu finansowanego przez UE. Na podstawie ankiety przeprowadzonej w ponad 300 MŚP z Europy, a także warsztatów, rozmów z ekspertami oraz danych badawczych stworzono również narzędzie ułatwiające opracowywanie programów działań.

MŚP będące na etapie podejmowania decyzji związanych z opracowywaniem nowego produktu mogą bardzo skorzystać, stosując programy działań stworzone z myślą o ich branżach. Baza danych wraz z poszczególnymi programami działań to nowatorski instrument wspierania innowacyjności, który przyczyni się do podniesienia konkurencyjności danych branż w odpowiednich sektorach.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę