Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

EC-GEPRO — Wynik w skrócie

Project ID: 33349
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Norwegia

Wspólne działania Chin i UE na rzecz przyjaznej środowisku elektroniki

Chiny i Europa połączyły siły, by zmniejszyć wpływ produktów elektronicznych na środowisko i umocnić ich zrównoważony charakter. Udało się to osiągnąć dzięki wymianie specjalistycznej wiedzy podczas szeregu wydarzeń międzynarodowych.
Wspólne działania Chin i UE na rzecz przyjaznej środowisku elektroniki
Projekt pod nazwą "Współpraca między Europą a Chinami w zakresie badań na rzecz wytwarzania ekologicznych produktów elektronicznych" (EC-GEPRO) powstał w celu intensyfikacji kontaktów między chińskimi i europejskimi naukowcami ze środowiska akademickiego i przemysłowego. Głównym celem inicjatywy było opracowanie ekologicznych produktów elektronicznych i procesów produkcyjnych.

Projekt obejmował stworzenie centrum doskonałości z siedzibą w Szanghaju, w Chinach. Powstały także zespoły badawcze oraz program wymiany międzynarodowej dla naukowców i studentów.

Pod patronatem projektu EC-GEPRO finansowanego przez UE zorganizowano także cztery ważne wydarzenia, w tym 2. międzynarodową konferencję w sprawie ekoelektroniki. Podczas spotkań uczestnicy omawiali kwestie handlu międzynarodowego i przepisów. Do wydarzeń towarzyszących należało sympozjum na temat elektroniki ekologicznej, której celem jest powołanie platformy na rzecz usprawnienia współpracy między rządami, przedstawicielami przemysłu i instytucjami edukacyjnymi.

W ramach inicjatywy EC-GEPRO zorganizowano także serię warsztatów. Pierwsze z nich odbyły się w Szanghaju i były częścią wydarzeń realizowanych w ramach chińsko-europejskiego Roku Nauki i Technologii (CESTY). Podczas kolejnej konferencji w sprawie ekologicznej elektroniki, która odbyła się w Warszawie, powstało forum wymiany wiedzy na temat ekologicznych aspektów systemów elektronicznych, w tym recyklingu części.

Powodzenie projektu EC-GEPRO pozwoli zarówno Chinom, jak i UE ograniczyć wpływ produktów elektronicznych na środowisko i promować zrównoważony rozwój. Dzięki temu obie gospodarki podejmą zdrowszą rywalizację na globalnym rynku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę