Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FMD_IMPROCON — Wynik w skrócie

Project ID: 503603
Źródło dofinansowania: FP6-POLICIES
Kraj: Belgia

Alternatywa dla uboju selektywnego w przypadku pryszczycy

Pryszczyca (FMD) to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa dotykająca bydła, owiec, kóz i świń. W ramach finansowanego przez UE projektu FMD_Improcon zbadano nowe podejścia, które są zgodne z nową polityką Komisji Europejskiej w sprawie kontrolowania zagrożenia FMD.
Alternatywa dla uboju selektywnego w przypadku pryszczycy
Tradycyjnie kontrola FMD polega na uboju selektywnym inwentarza żywego na wielką skalę, co może mieć niszczący wpływ na gospodarkę obszarów wiejskich. Komisja Europejska zajęła się kwestią uboju selektywnego i zmieniła politykę w sprawie przyszłego kontrolowania FMD poprzez ułatwienie wdrożenia stosowania szczepionek podczas stanu zagrożenia. Szczepienia miałyby być prowadzone w połączeniu z badaniem przesiewowym pod kątem szczątkowej infekcji przy użyciu testów na wykrycie przeciwciał przeciw białkom niestrukturalnym (NSP).

W ramach projektu FMD_Improcon skupiono się na walidacji testów opartych na NSP, mających pomóc w rozróżnianiu między zwierzętami zakażonymi i zaszczepionymi, wspierając wdrażanie nowej polityki. Walidacja istniejących i nowych testów NSP jako testów potwierdzających była niezwykle ważna, ponieważ dostępność odpowiednich narzędzi diagnostycznych umacnia politykę UE w sprawie kontroli FMD.

Badacze skupili się na szczepionkach markerowych zapewniających długotrwałą ochronę przed wirusem FMD. Szczepionka markerowa pozwoliła naukowcom rozróżnić między zwierzętami zainfekowanymi a zaszczepionymi, potwierdzając w ten sposób, czy dane zwierzę jest autentycznie zakażone i czy wymaga leczenia.

Naukowcy zbadali także postępy w wyborze odmian szczepionek i zgłębili wiedzę na temat układu odpornościowego, co doprowadziło do lepszego zrozumienia reakcji immunologicznych błon śluzowych oraz ukierunkowania szczepionek przeciw FMD na komórki dendrytyczne.

Powodzenie projektu FMD_Improcon oznacza, że dostępne są inne metody postępowania w przypadku epidemii FMD i że masowy ubój selektywny zwierząt hodowlanych nie są koniecznością. Projekt ten to nadzieja dla hodowców inwentarza żywego, którzy stoją przed groźbą utraty całego stada w przypadku wykrycia infekcji wirusowej u jednego ze zwierząt.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę