Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NANOEFFECTS — Wynik w skrócie

Project ID: 505664
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Inteligentne okulary słoneczne dla większego bezpieczeństwa i komfortu

Nowe powłoki nanokompozytowe stworzone przez finansowany ze środków UE zespół badawczy, kontrolują transmisję światła przez tworzywo sztuczne i mają szansę zrewolucjonizować sposób produkowania okularów słonecznych. Osiągnięcie to powinno przynieść korzyści gospodarce UE, jak również zdrowiu i bezpieczeństwu jej obywateli.
Inteligentne okulary słoneczne dla większego bezpieczeństwa i komfortu
Urządzenia inteligentne to takie urządzenia, które zmieniają swoje właściwości w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Na przykład, inteligentne urządzenia elektrochromowe zmieniają kolor w reakcji na prąd lub napięcie.

Szkło elektrochromowe kontroluje ilość światła i ciepła przechodzącego przez materiał i znajduje szerokie zastosowanie między innymi w oknach, świetlikach, samochodach czy gablotach muzealnych.

Najnowsze organiczno-nieorganiczne (hybrydowe) nanokompozyty stosowane obecnie w urządzeniach elektrochromowych są wciąż zbyt drogie, mają niewystarczające parametry barwienia i są mało kompatybilne z plastikowymi substratami.

Europejscy naukowcy postanowili stworzyć nowe efektywne kosztowo hybrydowe powłoki elektrochromowe o ulepszonych właściwościach elektro-optycznych i trwałości, do zastosowania w wykonanych w całości z tworzyw sztucznych urządzeniach elektrochromowych. Projekt "Nanokompozyty o wysokiej wydajności koloryzacyjnej do elektrochromowych inteligentnych urządzeń z tworzyw sztucznych" (Nanoeffects) koncentrował się na elektrochromowych foliach do inteligentnych okularów przeciwsłonecznych.

Udało się stworzyć nowe przewodzące powłoki nanokompozytowe, które zmieniają właściwości optyczne w ciągu kilku sekund od odebrania bodźca. W stanie wybielonym substancja jest praktycznie bezbarwna i przejrzysta (co ma kluczowe znaczenie w przemyśle szkieł optycznych) i jest kompatybilna z lekkimi i odpornymi na uderzenia substratami plastikowymi. Jest to przełomowe osiągnięcie w technologii inteligentnych szkieł przyciemnianych. Ponadto produkcja folii jest tania i energooszczędna.

Komercjalizacja wyników projektu Nanoeffects, nie tylko w odniesieniu do okularów przeciwsłonecznych, ale i w wielu innych zastosowaniach wymagających kontrolowania ilości przepuszczanego światła widzialnego lub podczerwonego, może przynieść ważne korzyści gospodarce europejskiej oraz podnieść bezpieczeństwo i wygodę obywateli UE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę