Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SOFTCOMP — Wynik w skrócie

Project ID: 502235
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Wirtualne centrum badań z zakresu materii miękkiej

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył wirtualne centrum badawcze, obejmujące narzędzia do syntezy, prowadzenia doświadczeń i symulacji, w celu koordynacji różnych działań w dziedzinie badań materiałowych materii miękkiej i tworzenia nowych produktów.
Wirtualne centrum badań z zakresu materii miękkiej
Funkcjonalne nanoskalowe kompozyty z materii miękkiej składają się z takich materiałów, jak polimery, systemy samoorganizujące się i typu biologicznego, koloidy, żele i szkło. Znajdują one zastosowanie w różnych urządzeniach, w tym bioczujnikach medycznych, oponach samochodowych o niższym oporze czy przyjaznych dla środowiska roztworach czyszczących dla przemysłu drukarskiego.

Pomimo dynamicznego rozwoju badań w dziedzinie nanoskalowej materii miękkiej w ostatnich latach, nie były one dobrze koordynowane. Są one sfragmentaryzowane zarówno pod względem dyscyplin, takich jak chemia, fizyka, biologia i modelowanie komputerowe, jak i rodzajów badanej materii miękkiej.

Aby zapewnić koordynację działań badawczych i ułatwić inteligentne projektowanie funkcjonalnych nanoskalowych kompozytowych materiałów miękkich, europejscy naukowcy stworzyli projekt "Kompozyty z materii miękkiej – podejście do nanoskalowych materiałów funkcjonalnych" (Softcomp).

Unijne dofinansowanie pozwoliło na założenie europejskiej sieci doskonałości, w postaci wirtualnego multidyscyplinarnego centrum badawczego, unifikującego wysiłki tradycyjnie oddzielnych grup naukowych zajmujących się badaniami materii miękkiej i ułatwiającego nawiązywanie współpracy z przemysłem.

Wspólna infrastruktura znacząco zwiększyła potencjał badawczy poszczególnych partnerów – całość ma większą wartość niż suma pojedynczych części – dając im dostęp do informacji, zaawansowanych narzędzi symulacyjnych i nowoczesnych technik doświadczalnych za pośrednictwem trzech platform badawczych. Na stronie internetowej projektu oferowane były regularne kursy szkolne i laboratoryjne. Można było również pobrać z niej broszurę promującą projekt.

Korzystanie z infrastruktury projektu Softcomp powinno przyczynić się do znaczącego wzmocnienia europejskich badań nad kompozytowymi materiałami z materii miękkiej oraz poprawić konkurencyjność firm korzystających z takich rozwiązań.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę