Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsza kontrola jakości w aeronautyce

Przemysł produkcyjny powszechnie wykorzystuje w procesach montażowych i kontrolnych techniki precyzyjnych pomiarów. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył nową technologię czujników optycznych i algorytmy przetwarzania obrazu, pozwalające zwiększyć prędkość i precyzję, a jednocześnie zmniejszyć koszty produkcji.
Lepsza kontrola jakości w aeronautyce
W przemyśle aeronautycznym, metrologia staje przed pewnymi wyzwaniami wynikającymi z wytwarzania bardzo dużych i wysoce reflektywnych części oraz konieczności zachowania ścisłej precyzji.

W konwencjonalnych metodach stosuje się bardzo duże ramy, które trzymają części i ręcznie sterowane instrumenty pomiarowe. Kontrola jakości jest przez to pracochłonna, czasochłonna i kosztowna.

Europejscy naukowcy utworzyli projekt "Wykorzystanie przetwarzania obrazu jako rozwiązania metrologicznego" (Ipromes), aby opracować techniki optycznego przetwarzania obrazu do pozycjonowania w fazie montażu oraz pomiarów produktów końcowych.

Konsorcjum projektu stworzyło czujniki optyczne korzystające z zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu przystosowanych do specyfiki komponentów lotniczych. Struktury takie są wysoce reflektywne oraz mają zakrzywione lub ostro zakończone krawędzie i otwory różnego kształtu.

Czujnik Ipromes charakteryzuje się zwiększoną precyzją dzięki zastosowaniu algorytmu światła strukturalnego, umożliwiającego przetwarzanie różnego rodzaju oświetlenia otoczenia. Ponadto, czujniki i oprogramowanie jest elastyczne i przyjazne dla użytkownika. System potrafi, w sposób powtarzalny i bez ograniczeń, mierzyć dowolne kształty w oparciu o zdefiniowane przez użytkownika ramy odniesienia, wykorzystujące dane pomiarów.

Technologia Ipromes powinna umożliwić skrócenie procesów kontroli, a jednocześnie zwiększyć precyzję pomiarów, prowadząc w konsekwencji do redukcji kosztów i podniesienia jakości wyrobów sektora aeronautycznego. Dalsze ulepszenia precyzji i wdrożenie bezprzewodowego sterowania komputerowego mogą rozszerzyć zastosowania tej technologii na inne dziedziny produkcji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę