Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

EUROSTEMCELL — Wynik w skrócie

Project ID: 503005
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH

Badania nad komórkami macierzystymi wkraczają w wiek dorosły

Energiczne warsztaty, zajmujące produkcje filmowe i bardziej zaawansowana baza wiedzy na temat badań nad komórkami macierzystymi mogą przyjść z odsieczą i uratować życie tysięcy pacjentów.
Badania nad komórkami macierzystymi wkraczają w wiek dorosły
Badania nad komórkami macierzystymi to zapowiedź niezwykłych możliwości walki z "nieuleczalnymi" chorobami i poważnie wyniszczającymi dolegliwościami fizycznymi. Jednak badania naukowe w tym zakresie nie zajęły jeszcze należytej pozycji na arenie publicznej i klinicznej, domagając się poparcia na rzecz rozwoju tej technologii.

Celem finansowanego przez UE projektu "Europejskie Konsorcjum na rzecz Badań nad Komórkami Macierzystymi" (Eurostemcell) było przeniesienie technologii wykorzystującej komórki macierzyste prosto do klinik poprzez dokumentację linii komórkowych i otwarcie potężnej bazy wiedzy zawierającej informacje na temat umiejętności przedklinicznych.

W projekcie zbadano, oceniono i skategoryzowano różne cechy i właściwości związane z różnymi typami komórek macierzystych, identyfikując ich potencjał kliniczny oraz ułatwiając dostęp do nich kompetentnym lekarzom. Pokonanie tego wyzwania wymagało udziału zespołu specjalistów w dziedzinie biologii komórek macierzystych, naprawy tkanki, transgenezy, transplantacji komórek, modelowania chorób i biologii rozwojowej. Wśród ekspertów znaleźli się pracownicy naukowi, a także badacze komercyjni z całego kontynentu, rozszerzając wymiar europejski projektu.

Na innym istotnym froncie, w ramach projektu Eurostemcell rozpowszechniono wśród opinii publicznej najnowsze wyniki i sukcesy w dziedzinie badań nad komórkami macierzystymi. Zorganizowano 26 warsztatów na terenie Szkocji dla ponad 300 studentów szkolnych, by wypromować tę fascynującą nową dziedzinę jako realny wybór kariery.

W ramach projektu wyprodukowano również cztery etiudy filmowe na ten temat oraz przekazano 1000 płyt DVD szkołom i muzeom na całym świecie. Do filmów wyprodukowanych w języku angielskim dodano napisy lub narrację w językach: holenderskim, francuskim, niemieckim, włoskim i szwedzkim, udostępniając je w ten sposób szerokiemu gronu odbiorców w Europie. Jeden z filmów, zatytułowany "Stem Cell Story" (Historia komórki macierzystej), wygrał dwie nagrody, podczas gdy trzy pozostałe dzielnie zajęły się kwestiami etycznymi związanymi badaniem nad komórkami macierzystymi i klonowaniem. Oczekuje się, że warsztaty, filmy i baza wiedzy wyniosą tę rewolucyjną technologię promującą zdrowie na znacznie wyższy poziom.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę