Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

POLYSACCHARIDES — Wynik w skrócie

Project ID: 500375
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Francja

Zaawansowane polimery wypierają tworzywa sztuczne

Tradycyjne tworzywa sztuczne i inne szkodliwe dla środowiska materiały mogą zostać zastąpione przez bardziej ekologiczne polimery oparte na polisacharydach.
Zaawansowane polimery wypierają tworzywa sztuczne
Naturalne, zbudowane z polisacharydów polimery, takie jak celuloza, są bardzo powszechnymi materiałami funkcjonalnymi, stosowanymi w wielu przydatnych dziedzinach. Pomimo wpływu warunków genetycznych i geoklimatycznych na powstające zróżnicowania w tej dużej grupie naturalnych polimerów, polimery te stanowią zaawansowaną technologicznie, przyjazną dla środowiska i biodegradowalną alternatywę dla wielu popularnych materiałów.

W tym kontekście, uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu "Europejska sieć na rzecz polisacharydów" (Polysaccharides) postanowili założyć Europejską Sieć Doskonałości na rzecz Współpracy w Dziedzinie Polisacharydów (EPNOE) i promować współpracę w tym zakresie.

W skład sieci wchodzi kilka instytucji, dziesiątki firm i ponad 100 naukowców, a także przeszło 70 doktorantów. Uczestnicy projektu stworzyli plan działań badawczych i edukacyjnych w dziedzinie polisacharydów na następną dekadę oraz założyli klub zrzeszający ponad 20 najważniejszych przedstawicieli biznesu i przemysłu.

Dzięki sieci powstały liczne wspólne projekty badawcze, prowadzone są testy oraz przygotowana została pula 200 instrumentów do wykorzystania przez członków sieci. Co równie ważne, partnerzy EPNOE zainicjowali setki projektów, z czego dużą część we współpracy z organizacjami zainteresowanych stron i stowarzyszeniami naukowymi. Poprzez wymiany studenckie i nowe kursy wspierana jest także edukacja w dziedzinie polisacharydów.

Wiedza dotycząca wykorzystania surowców odnawialnych oraz platforma informacyjna powinny stworzyć niezliczone możliwości w zakresie tworzenia nowych produktów. Projekt przyczyni się nie tylko do wzmocnienia kondycji kilku branż, ale także do wytwarzania bardziej ekologicznych i biodegradowalnych produktów zgodnie z wytycznymi UE w sprawie energii odnawialnej. W naszych sklepach wkrótce pojawić się mogą nowe wytrzymałe tkaniny, tworzywa sztuczne i wiele innych produktów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę