Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ISAMCO — Wynik w skrócie

Project ID: 505275
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Włochy

Syntetyczne mięśnie na potrzeby robotyki i biomedycyny

Inteligentne materiały reagują na bodźce zewnętrzne podobnie do układów biologicznych. Naukowcy finansowani ze środków UE opracowali nowoczesne materiały działające niczym sztuczne mięśnie o niezwykłym potencjale do zastosowania w robotyce i biomedycynie.
Syntetyczne mięśnie na potrzeby robotyki i biomedycyny
Polimery elektroaktywne (EAP), jedne z wielu inteligentnych materiałów cieszących się powszechnym zainteresowaniem, to polimery, które odwracalnie zmieniają wielkość lub kształt, w chwili gdy zastosowane zostanie pole elektryczne, powracając do poprzednich parametrów po jego wyłączeniu.

Mięśnie ciała to jedne z elektroaktywnych urządzeń natury – w odpowiedzi na zmiany napięcia wywoływanego przez impulsy nerwowe, mięśnie napinają się, by poruszać kośćmi, do których są przytwierdzone, w pożądanym kierunku.

EAP bywają nazywane sztucznymi mięśniami. Ich zastosowanie jako czujników i siłowników (urządzeń, które aktywują reakcje na odebrany sygnał) zwłaszcza w dziedzinie robotyki jest dość powszechne.

Jonowe kompozyty polimerowo-metalowe (IPMC) to rodzaj EAP o olbrzymim potencjale względem siłowników/czujników w dziedzinie robotyki, biomedycyny, bezpieczeństwa i techniki lotniczej. W porównaniu z innymi inteligentnymi materiałami o podobnych właściwościach, są lżejsze, bardziej efektywne i nie wykorzystują substancji toksycznych. Jednak ich potencjał nie został jeszcze zbadany ze względu na brak zrozumienia podstawowych mechanizmów działania.

W celu zbadania IPMC zarówno eksperymentalnie, jak i teoretycznie, europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Jonowy kompozyt polimerowo-metalowy jako czujnik i siłownik: zastosowanie w kontroli ruchu" (Isamco).

Naukowcy zaangażowali platformę modelowania Matlab, aby zaprojektować indywidualne komponenty czujników i siłowników IPMC. Wyprodukowali także prototypy czujnika ruchu oraz sztucznego mięśnia, jak również zintegrowanych urządzeń czujnik-siłownik.

W czasie trwania projektu prowadzono rozległą wielostronną wymianę wiedzy między zagranicznymi partnerami z Kanady, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju działania wsparły nie tylko zamierzenia badawcze, ale także globalne zalecenia standaryzacyjne w odniesieniu do protokołów danych. Dodatkowo, zwróciły uwagę na pozycję Europy pozostającej w tyle względem Ameryki i Azji oraz potrzebę kierunkowego finansowania pokrewnych działań. Innowacje opracowane w ramach projektu Isamco powinny ułatwić szersze wykorzystanie IPMC w rolach doskonale ukierunkowanych na ich biomimetyczne (imitujące przyrodę) właściwości, jak choćby te związane z robotyką i biomedycyną.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę