Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Niskonakładowa izolacja przyjazna dla środowiska

Naukowcy finansowani przez UE opracowali nowe metody przetwarzania izolacji termicznej do produkcji niskonakładowych, przyjaznych dla środowiska i zróżnicowanych geometrycznie komponentów izolacyjnych. Osiągnięcia te powinny przyspieszyć obecną penetrację rynku i stworzyć możliwości nowym niewykorzystanym zastosowaniom.
Niskonakładowa izolacja przyjazna dla środowiska
Funkcją izolacji termicznej jest minimalizacja utraty ciepła. W ciągu ostatnich lat na rynku nastąpił zwrot w kierunku próżniowych paneli izolacyjnych (VIP). VIP to obietnica tańszych, bardziej przyjaznych dla środowiska, mniejszych objętościowo rozwiązań, które demonstrują wysoką wydajność w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami i metodami izolacyjnymi.

VIP wprowadzono już na rynek do izolacji kontenerów transportowych, do użytku w systemach wydechowych i reaktorach, elektronice, rurociągach i budynkach. Jednak utrudnieniem dla powszechnego wykorzystania komercyjnego i penetracji nowych potencjalnych rynków jest brak różnorodności geometrycznej. VIP są przede wszystkim wytwarzane w postaci elementów płaskich lub komponentów cylindrycznych formowanych przez zginanie wzornika.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Izolacja próżniowa" (VACI) w celu opracowania procesów i maszyn do wytwarzania VIP w segmentach zwężanych i zgiętych, jak również do poprawy zrozumienia łączenia segmentów.

Dodatkowo skupili się na stworzeniu metod konserwacji VIP, umożliwiających naprawę na miejscu lub wymianę uszkodzonych segmentów. Badania skupiły się na urządzeniach chłodniczych, a zwłaszcza izolowanych systemach rurowych.

Przeprowadzono wiele badań właściwości termicznych i mechanicznych przy użyciu ograniczonego modelowania elementów. Przyjrzano się także właściwościom bariery mechanicznej i gazowej powłok izolacyjnych.

Następnie konsorcjum VACI stworzyło zakłady wytwórcze do produkcji rur z izolacją cylindryczną, a także zakłady napraw na miejscu uszkodzonych paneli.

Do rezultatów projektu VACI należy m. in. poprawa monitorowania jakości powłok izolacyjnych oraz VIP, a także ulepszone procesy produkcji VIP. Dodatkowo naukowcy z powodzeniem obniżyli koszty produkcji.

Podsumowując, wyniki projektu VACI powinny pozwolić na realizację celu, jakim jest zaawansowana komercjalizacja VIP i penetracja nowych rynków.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę