Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

STROMA — Wynik w skrócie

Project ID: 503233
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Włochy

W kierunku bardziej selektywnych metod leczenia raka

Większość metod walki z rakiem charakteryzuje się niską swoistością i wiąże się z uszkodzeniami zdrowej tkanki. Europejscy naukowcy przyczynili się do rozwiązania tego problemu, tworząc nowe metody leczenia ukierunkowane na stromy i układ naczyniowy nowotworu.
W kierunku bardziej selektywnych metod leczenia raka
Angiogeneza jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących podczas rozwoju nowotworu. Nowo utworzone naczynia krwionośne potrzebne są do transportowania tlenu i składników odżywczych dla szybko rosnącej masy guza. Wykorzystanie tej własności nowotworów może być nową metodą walki z rakiem, charakteryzującą się minimalnymi efektami ubocznymi.

W tym kontekście, celem finansowanego ze środków UE projektu "Selektywne celowanie w angiogenezę i stromę nowotworu" (Stroma) było zidentyfikowanie celów w układzie neonaczyniowym i/lub stromie tkanki rakowej i uzyskanie skutecznych bioaktywnych grup funkcyjnych. Biorące udział w projekcie zespoły badawcze rozpoczęły od zidentyfikowania białek nadmiernie ekspresjonowanych w tkance neonaczyniowej i stromie zmian nowotworowych, które mogłyby posłużyć jako biomarkery raka.

Następnie wygenerowano i przetestowano ludzkie przeciwciała monoklonalne swoiste dla tych celów. Kilka z tych przeciwciał wybrano do wykorzystania w środkach biofarmaceutycznych i przebadano w modelach zwierzęcych raka. Konkretniej rzecz biorąc, naukowcy zbadali selektywną lokalizację tych przeciwciał w naczyniach i stromie nowotworu po dożylnym podaniu leku.

Uczestnicy projektu Stroma dokonali znaczących postępów w dziedzinie walki z rakiem, a wyniki przeprowadzonych badań mają dużą szansę znaleźć zastosowanie w leczeniu pacjentów cierpiących na nowotwory. Jednocześnie inicjatywa przyczyniła się do podniesienia konkurencyjności europejskiego przemysłu farmaceutycznego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę