Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

REPLACE — Wynik w skrócie

Project ID: 506487
Źródło dofinansowania: FP6-FOOD

Nowe, naturalne podejście do pasz zwierzęcych

Świadomość na temat stosowania antybiotyków służących do zwalczania chorób i wspomagania wzrostu zwierząt hodowlanych rośnie zarówno wśród naukowców, jak i całego społeczeństwa. Zastąpienie ich substancjami bardziej naturalnymi pozwoliłoby ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie i przyczyniłoby się do wydłużenia okresu skuteczności antybiotyków.
Nowe, naturalne podejście do pasz zwierzęcych
Od ponad 30 lat hodowcy zwierząt stosują antybiotykowe stymulatory wzrostu (AGP), które mają szkodliwy wpływ na zdrowie. W tym kontekście, uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu "Rośliny i ich ekstrakty oraz inne naturalne alternatywy wobec antybiotyków w paszach" (Replace) aktywnie poszukują zdrowszych substytutów AGP.

W ramach projektu przebadano 500 próbek roślin, ekstraktów roślinnych i innych substancji naturalnych, które można by stosować jako dodatki paszowe dla przeżuwaczy (bydła, owiec, jeleni itp.). Celem badań było oszacowanie wpływu nowych substancji na zdrowie i zachowanie zwierząt oraz jakość żywności. Badano także naturalne materiały do wykorzystania w paszach dla innych zwierząt, takich jak świnie, drób i ryby, w przypadku których antybiotyki także są źródłem kontrowersji i są wycofywane z użytku.

Aby osiągnąć te ambitne cele, naukowcy zgromadzili wyniki badań z różnych zakątków Europy, angażując botaników, agronomów, weterynarzy i konsumentów. Badania prowadzone na przeżuwaczach wykazały, że roślina Chyrsanthemum coronarium jest skuteczna pod względem wytwarzania zdrowszych kwasów tłuszczowych i zwalczania bytujących w zwierzętach bakterii Fusocillus (Butyrivibrio proteoclasticus). Uczestnicy projektu odkryli także nowy mechanizm biochemiczny kontroli pasożytów żołądkowo-jelitowych u przeżuwaczy, a najskuteczniejszym produktem roślinnym w tym kontekście okazał się być liść oliwny.

Ponadto, określono trzy obiecujące próbki dla świń, choć prowadzone w tym zakresie badania napotkały na problemy dotyczące patogenu Lawsonia intracellularis. Testy na martwicowym zapaleniu jelit i Clostridium perfringens u drobiu dały pozytywne wyniki, a jedna z próbek użyta w odniesieniu do świń okazała się skuteczna także w przypadku kurcząt. Powodzeniem zakończyły się także próby kontrolowania zakażeń bakterią Campylobacter u drobiu.

Jeśli chodzi o akwakulturę, testy prowadzone na pstrągach obejmowały dwie obiecujące próbki służące do zwalczania pasożytów i dały zachęcające wyniki wstępne. Potrzebne są jednak dalsze badania. Jednocześnie współpraca z Uniwersytetem Australii Zachodniej dotycząca badań nad innymi infekcjami pozwoliła wyłonić jeszcze jedną przejawiającą duży potencjał roślinę. Po przebadaniu i zastosowaniu tych roślin w produkcji żywego inwentarza, Europejczycy będą mogli cieszyć się zdrowszym i bardziej bezpiecznym łańcuchem żywnościowym, bardziej zrównoważonym rolnictwem i czystszym środowiskiem.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę