Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SYMBIONIC — Wynik w skrócie

Project ID: 503477
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Włochy

W kierunku wirtualnej komórki nerwowej

W europejskiej inicjatywie badawczej wzięli udział czołowi specjaliści neurologii i neurofizjologii, aby podkreślić konieczność stworzenia modelu in silico komórki nerwowej.
W kierunku wirtualnej komórki nerwowej
Możliwość przewidywania in silico przebiegu procesów komórkowych i reakcji na leki ułatwiłaby skuteczne tworzenie interwencji terapeutycznych. Nowo pojawiające się dane z dziedziny genomiki i proteomiki powinny przyczynić się do realizacji tego celu w najbliższych latach.

Metoda in silico byłaby szczególnie cenna w przypadku niedostępnych komórek, na przykład neuronowych. Celem europejskiego projektu Symbionic było podkreślenie znaczenia biologii systemów komórek neuronowych w tym kontekście.

Działanie wspomagające Symbionic było okazją do zgromadzenia wiedzy umożliwiającej dokonanie ogólnej oceny istniejących danych na temat szeregu dyscyplin naukowych. Zorganizowane warsztaty, konferencje i kursy miały na celu przeszkolenie następnych generacji naukowców w tej nowej interdyscyplinarnej dziedzinie.

Działania prowadzone w ramach projektu Symbionic powinny być bodźcem dla sektora farmaceutycznego, biotechnologicznego i komputerowego, a także wesprzeć wysiłki związane z gromadzeniem środków finansowych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę