Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

COMBIG-TOP — Wynik w skrócie

Project ID: 503491
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Niemcy

Leczenie zagrażających życiu infekcji szpitalnych

Z powodu powszechnego stosowania antybiotyków, wiele patogenów bakteryjnych uodparnia się na istniejące środki farmaceutyczne. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył naturalne systemy produkcji pozwalające uzyskać lepsze i bezpieczniejsze antybiotyki z cząsteczek biologicznych.
Leczenie zagrażających życiu infekcji szpitalnych
Odporność bakterii na antybiotyki jest szczególnie niebezpieczna w kontekście zwiększającej się liczby groźnych dla życia infekcji szpitalnych.

Glikopeptydy, cząsteczki odgrywające kluczową rolę w tworzeniu ścian komórkowych bakterii, są doskonałymi kandydatami w kontekście projektowania antybiotyków. Oparte na glikopeptydach antybiotyki są już stosowane w Europie oraz w mniejszym stopniu w USA, głównie w leczeniu stanów zagrażających życiu. Groźne skutki uboczne powodują, że szersze ich używanie jest na razie zabronione.

Glikopeptydy to złożone cząsteczki biologiczne, których trójwymiarowa struktura utrudnia modyfikowanie pod kątem tworzenia leku.

Europejscy naukowcy wzięli udział w projekcie "Biosynteza kombinatoryczna przemysłowych glikopeptydów: technologia, optymalizacja i produkcja" (Combig-TOP), aby opracować nowe potencjalne substancje lecznicze oparte na glikopeptydach, jak również skuteczne narzędzia do szybkiego wprowadzania ich na rynek.

W badaniach wykorzystano technikę biosyntezy kombinatorycznej, pozwalającą na uzyskanie dostępu do środka cząsteczki glikopeptydu oraz zaprojektowanie skutecznych modeli analogowych poprzez swoiste dla miejsc modyfikacje chemiczne.

Ponadto, metodologię tę wykorzystano, aby zastąpić czasochłonną syntezę chemiczną szybką fermentacją opartą na identyfikacji optymalnych żywicieli służącą do produkcji glikopeptydów. Dzięki zgromadzonej wiedzy na temat szlaków biosyntetycznych, naukowcy mogli otrzymać mutacje i metody pozwalające na pożyteczną nadprodukcję glikopeptydów.

W projekcie brały udział dwa małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z sektora badawczego, które zajmowały się szybkim wprowadzaniem osiągnięć naukowych na rynek.

Podsumowując, uczestnikom projektu Combig-TOP udało się dokonać manipulacji dwóch szczepów wytwarzających glikopeptydy oraz potwierdzić wykonalność, jak i ograniczenia dotyczące nowej metody syntezy glikopeptydów służącej do tworzenia bardziej skutecznych antybiotyków.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę