Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AUTOBONE — Wynik w skrócie

Project ID: 505711
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Włochy

Bioreaktory do regeneracji kości przy pomocy autoprzeszczepów

Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył bioreaktor służący do regeneracji tkanki kostnej przy pomocy własnych komórek macierzystych pacjenta. Projekt ma szansę w ogromnym stopniu przyczynić się do podniesienia jakości życia chorych oraz zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej.
Bioreaktory do regeneracji kości przy pomocy autoprzeszczepów
Inżynieria tkanki kostnej to stosunkowo nowa dziedzina, która narodziła się w odpowiedzi na trudności związane z konwencjonalnymi metodami rekonstrukcji kości.

Dawniej jedną z najpopularniejszych metod leczenia były autoprzeszczepy, czyli przeszczepy tkanki pochodzącej od samego pacjenta. Wymagały one jednak przeprowadzenia dwóch zabiegów chirurgicznych, co wiązało się z ryzykiem komplikacji.

Regeneracja przy pomocy sztucznych implantów jest bardzo obiecującą techniką, ale wiąże się z wieloma problemami dotyczącymi możliwości stosowania opracowanych w laboratorium technologii w warunkach klinicznych. Inne problemy to wysokie koszty, brak powtarzalności wynikający z nieodpowiednich norm oraz trudności techniczne dotyczące transportowania tkanki ze znajdujących się poza terenem szpitala miejsc jej wytwarzania.

Europejscy badacze biorący udział w projekcie Autobone postanowili połączyć koncepcje "fabryki komórek" z autoprzeszczepami w ramach zautomatyzowanych szpitalnych jednostek produkcyjnych.

Naukowcy stworzyli bioreaktory, których można używać w szpitalu. Reaktory aktywują specjalnie zaprojektowane porowate rusztowania zawierające komórki macierzyste pochodzące ze szpiku kostnego pacjenta, aby wytworzyć quasi-autologiczny materiał kostny.

Komercjalizacja reaktorów powstałych dzięki projektowi Autobone może mieć znaczące implikacje w zakresie jakości życia pacjentów oraz kosztów opieki medycznej. Ponadto, zastosowanie techniki do innych rodzajów tkanek pozwoli w przyszłości leczyć tysiące innych chorych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę