Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HIPERMAX — Wynik w skrócie

Project ID: 505790
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Rusztowania białkowe dla biomedycyny i tekstyliów

Przyroda posługuje się matrycami włókien białkowych do tworzenia funkcjonalnych komórek i tkanek. Europejscy naukowcy starają się odtworzyć naturalne mechanizmy, tworząc różne naturalne produkty, od rusztowań tkankowych po wodoodporną odzież.
Rusztowania białkowe dla biomedycyny i tekstyliów
W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, struktury matryc białkowych wykonane są z tych samych cząsteczek, które znajdują się w naszym ciele. Tym samym rzadziej ulegają odrzuceniu w przypadku regeneracji tkanki i są bardziej przyjazne dla środowiska w przypadku tekstyliów. Ponadto, cząsteczki te można modyfikować w celu uzyskania ciekawych i pożytecznych właściwości.

Finansowany ze środków UE zespół naukowców biorący udział w projekcie "Wysokowydajne przemysłowe matryce białkowe dzięki bioprzetwarzaniu" (Hipermax) pracował nad nowymi wynalazkami w dziedzinie matryc białkowych.

Naukowcy postawili sobie za cel zidentyfikowanie nowych enzymów białkowych katalizujących modyfikowanie matryc białkowych i pozwalających uzyskać indywidualnie zdefiniowane matryce. Matryce takie można by wykorzystać w substancjach przeciwdrobnoustrojowych i wodoodpornych, w strukturach wzmacniających oraz w innych produktach o nowych właściwościach.

Znaczących postępów dokonano w dziedzinie enzymów grzybowych w kontekście polimeryzacji, a także w zakresie wykorzystania transglutaminazy do łączenia krzyżowego białek, występującego w przyrodzie w naprawie i remodelowaniu tkanek. Opublikowano szereg artykułów omawiających wyniki projektu.

Konsorcjum Hipermax dokonało ważnych odkryć, zbliżających nas do zidentyfikowania i zbadania nowych naturalnych enzymów potrafiących modyfikować rusztowania białkowe w celu uzyskania precyzyjnie określonych właściwości i funkcji. Osiągnięcia te mogą znaleźć zastosowanie w biomedycynie i regeneracji tkanek, a także w tworzeniu nowych "naturalnych" tkanin wodoodpornych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę