Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Niedrogie rozwiązanie dla lepszej fermentacji

Choć wiadomo, że napromieniowanie ultradźwiękowe usprawnia procesy fermentacji, wymagana modernizacja i budowa bioreaktorów wiąże się z dużymi kosztami. Finansowany ze środków UE zespół badawczy stworzył ultradźwiękowy system, który można w prosty sposób podłączyć do istniejących bioreaktorów.
Niedrogie rozwiązanie dla lepszej fermentacji
Bioreaktory, czyli reaktory, w których zachodzą reakcje chemiczne przy użyciu czynności metabolicznych lub katalitycznych żywych komórek, są szeroko stosowane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, w systemach oczyszczania ścieków czy sektorze biotechnologii. Mechanizm ten wykorzystuje się, od setek, jeśli nie tysięcy lat, w produkcji wina.

Jeśli chodzi o zwiększanie wydajności produkcji, europejski przemysł biofermentacji staje w obliczu poważnych utrudnień związanych z restrykcyjnymi przepisami w zakresie używania mikroorganizmów.

Badania dowodzą, że stymulacja ultradźwiękowa poprawia metaboliczną wydajność komórek bakteryjnych, roślinnych i zwierzęcych w bioreaktorach. Taka zwiększona aktywność może przynosić znaczne oszczędności kosztów i czasu, a tym samym stanowi ważny przedmiot badań.

Procesy fermentacyjne, szczególnie istotne dla przemysłu, wykazują po poddaniu stymulacji ultradźwiękowej o niskiej mocy zwiększoną produkcję etanolu przez drożdże. Instalacje ultradźwiękowe stosowane obecnie w reaktorach są jednak dość drogie.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Zaawansowane wytwarzanie przemysłowych bioproduktów poprzez procesy aktywnej fermentacji" (Bioferm), aby umożliwić ultradźwiękowe stymulowanie fermentacji poprzez system obejścia (niewymagający instalacji w reaktorze) dla optymalnej i efektywnej kosztowo aktywacji biomasy.

Naukowcy opracowali prosty uniwersalny system ułatwiający efektywne kosztowo wykorzystywanie tej technologii w dowolnej skali.

Badania terenowe prototypowego systemu dały obiecujące rezultaty. Po zastosowaniu w fermentacji wina napromieniowanie ultradźwiękowe wpływa pozytywnie na czas trwania fermentacji i zawartość cukru w produkcie końcowym. Ponadto, rozwiązanie to można stosować w oczyszczaniu ścieków, hodowli ryb oraz w przemyśle spożywczym.

Dzięki łatwości instalacji i niskim kosztom w połączeniu ze zwiększoną wydajnością fermentacji, jeszcze przed formalnym zakończeniem projektu prowadzone były rozmowy na temat komercyjnego wykorzystania technologii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę