Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czystość na wyciągnięcie ręki

Nowy system czyszczenia rąk w szpitalach ogranicza ilość bakterii, zapobiega zanieczyszczeniom krzyżowym i ratuje życie. Technologia ta może odmienić kształt protokołów klinicznych w Europie oraz w innych częściach świata.
Czystość na wyciągnięcie ręki
Zanieczyszczenie krzyżowe w szpitalach stanowi kluczowe niebezpieczeństwo, wzmagające rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii, powodując wiele niepotrzebnych przypadków śmiertelnych. W ramach finansowanego ze środków UE projektu Cleanhand opracowano praktyczną i ekologiczną technologię pozwalającą zapobiegać zanieczyszczeniom krzyżowym w sektorze opieki zdrowotnej.

W ramach projektu zaprojektowano i zbudowano prototyp urządzenia opartego na systemie niskociśnieniowego rozpylania płynu równomiernie pokrywającego ręce środkiem dezynfekującym. System posiada kilka pomysłowych funkcji, takich jak ponowne wykorzystanie pustych wkładów do usuwania cieczy oraz bezprzewodowa technologia identyfikacji, która pomaga uruchomić urządzenie.

Ponadto urządzenie może wykrywać również biżuterię na rękach pracownika, skłaniając go do jej zdjęcia za pomocą ostrzeżenia. Zaawansowane technicznie funkcje, takie jak login użytkownika i bezprzewodowe raportowanie, umożliwiają również kadrze kierowniczej szpitala śledzenie użytkowania urządzenia oraz przestrzegania norm higieny. Technologię zawarto w przemysłowo zaprojektowanej obudowie odpornej na nieustanną eksploatację w warunkach klinicznych.

Po rygorystycznych testach, po których system pomyślnie spełnił wymagania europejskiej normy EN-1500 dotyczącej „higienicznej dezynfekcji rąk”, system wykazał 37% mniej bakterii na rękach użytkowników w porównaniu do innych metod. Koszt masowej produkcji urządzenia okazał się bardzo konkurencyjny, wykazując potencjał znacznej oszczędności środków, a co ważniejsze, uratowania około 10 000 istnień rocznie. Wyniki projektu zostały rozpowszechnione wśród zainteresowanych stron z dużą nadzieją, że technologia zostanie zastosowana w najbliższej przyszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę