Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wzmacnianie pozycji europejskiego przemysłu produkcji drewna bukowego

Europejskie drzewa bukowe są jednym z najważniejszych źródeł drewna w UE. Opłaceni ze środków UE badacze opracowali nowatorskie technologie przetwarzania i zbadali nowe potencjalne rynki, mając na celu zwiększenie konkurencyjności.
Wzmacnianie pozycji europejskiego przemysłu produkcji drewna bukowego
Konkurencyjność UE w przemyśle produkcji drewna twardego musi stawić czoła przeszkodzie, jaką jest czerwonawe drewno bukowe, tzw. czerwona twardziel, w środku niektórych drzew bukowych.

Większość firm zajmujących się obróbką drewna, a także klienci, kojarzą drzewo bukowe z tradycyjnym, białym kolorem. Z tego powodu, w przypadku wystąpienia odbarwienia w postaci czerwonej twardzieli, drewno bukowe traci na wartości.

Badacze europejscy stworzyli konsorcjum mające na celu rozwiązanie problemów związanych z czerwoną twardzielą, zdobywając fundusze na projekt "Nowatorskie rozwiązania usprawniające przetwarzanie drewna bukowego (Fagus sylvatica L.) z czerwoną twardzielą" (Innovation FOR BEECH).

Celem stało się zwiększenie odzysku białego drewna bukowego z drzew zawierających czerwoną twardziel, ograniczenie odbarwień dzięki przetwarzaniu końcowemu oraz poszerzenie rynku dla produktów z czerwonej twardzieli.

W zakresie optymalizacji odzysku białego drewna bukowego badacze opracowali moduł programowy, wykrywający automatycznie czerwoną twardziel z użyciem prototypowego systemu optoelektronicznego. System ten umożliwił również wykrywanie defektów drewna. W połączeniu ze zoptymalizowaną wycinką, ilość wysokiej jakości białego drewna bukowego powinna znacznie wzrosnąć.

Konsorcjum opracowało również zoptymalizowane techniki obróbki parą, suszenia i naświetlania ultrafioletem (UV), pozwalające uzyskać bardziej jednolity kolor drewna bez wpływu na jakość.

Naukowcy ocenili również wykorzystanie czerwonej twardzieli w różnych produktach o nowych właściwościach, w tym w belkach z drewna klejonego warstwowo, które często stosuje się w domach i budynkach jako wsparcie dachu, a także w drewnie modyfikowanym termicznie, wykorzystywanym na zewnątrz budynków, w konstrukcji tarasów drewnianych oraz mebli.

Opracowano kilka projektów mebli i przeprowadzono analizę rynku. Wyniki wskazały, iż niejednolitość koloru jest główną przeszkodą na drodze do wejścia na rynek mebli z czerwonej twardzieli, a także, iż niskie koszta i nowoczesny projekt będą głównymi czynnikami motywującymi, które przełamią niechęć przemysłu i konsumentów.

Podsumowując, projekt Innovation FOR BEECH wprowadził kilka nowatorskich rozwiązań, które powinny mieć znaczny wpływ na wykorzystanie czerwonej twardzieli, a tym samym na zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu drzewnego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę