Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Obrazowanie medyczne wysokiej rozdzielczości w produkcji

Przemysł wytwórczy znajduje się pod stałą presją szybszego dostarczania lepszych produktów niższym kosztem. Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali nowy, tani system obrazowania w wysokiej rozdzielczości do kontroli procesów w zastosowaniach przemysłowych.
Obrazowanie medyczne wysokiej rozdzielczości w produkcji
Wraz z miniaturyzacją części, przetwarzanie i kontrola jakości krytycznych funkcji w trakcie produkcji stają się coraz trudniejsze.

Obrazowanie nieinwazyjne stanowi istotne narzędzie. Jednak większość dostępnych na rynku technologii albo nie zapewnia niezbędnej rozdzielczości albo wymaga poniesienia zbyt dużych kosztów, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Europejscy naukowcy starali się wykorzystać technologię optycznej tomografii koherencyjnej (OCT), stosowanej powszechnie w medycynie, w celu opracowania taniego, przyjaznego użytkownikowi narzędzia do obrazowania w produkcji przemysłowej. Fundusze europejskie przeznaczone na realizację projektu "Kontrola procesowa z zastosowaniem optycznej tomografii koherencyjnej" (IPC-OCT) pozwoliły im osiągnąć wyznaczone cele.

OCT to technologia obrazowania optycznego, działająca analogicznie do technologii ultradźwiękowej, ale z zastosowaniem światła, a nie dźwięku. Zapewnia ona wysokiej rozdzielczości obrazy przekrojowe w nośnikach rozpraszających światło. Rozdzielczość obrazu w skali mikrometrowej (jedna milionowa metra) nie należy do rzadkości i świetnie nadaje się na potrzeby wytwórcze przemysłu.

Konsorcjum opracowało nowe źródło szerokopasmowego lasera (światła) w oparciu o krystaliczne włókna fotoniczne (PCF), umożliwiające naukowcom przewyższenie docelowej rozdzielczość rzędu pięciu mikrometrów w materiałach.

W celu przeprowadzenia badań porównawczych badacze opracowali dwa przemysłowe systemy skanerów OCT, jeden przy użyciu konwencjonalnych źródeł światła oraz jeden na podstawie nowych włókien PCF. Po badaniach porównawczych i optymalizacji przeprowadzono próby terenowe nowego lasera OCT wysokiej rozdzielczości w partnerskich zakładach produkcyjnych.

Tania technologia skanowania w wysokiej rozdzielczości, opracowana do zastosowań przemysłowych przez konsorcjum IPC-OCT, powinna mieć istotny wpływ na konkurencyjność europejskich MŚP produkcyjnych. Komercjalizacja systemu ułatwi bezpośrednią kontrolę w czasie rzeczywistym zminiaturyzowanych elementów o skomplikowanej geometrii w trakcie przetwarzania, a tym samym ograniczy ilości odpadów oraz koszty przy jednoczesnym zwiększeniu jakości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę