Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Koniec z posiewem wymazu z gardła w diagnostyce infekcji układu oddechowego

Infekcje układu oddechowego są głównie wywoływane przez wirusy, jednak są często źle leczone antybiotykami przy braku badań mikrobiologicznych. Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali szybkie testy ułatwiające określenie skutecznego i bezpiecznego leczenia.
Koniec z posiewem wymazu z gardła w diagnostyce infekcji układu oddechowego
Obecne badania mikrobiologiczne wymagają czasu i pieniędzy, przy czym zazwyczaj wyniki otrzymywane są co najmniej dzień od posiewu wymazu z gardła za pomocą wacika. Tymczasem stosowanie antybiotyków bez badania jest niepożądane z kilku powodów i powoduje problemy, których można uniknąć dzięki tanim i szybkim testom.

Po pierwsze, infekcje wywołane przez wirusy, a nie przez bakterie, nie reagują na antybiotyki. Istnieje wiele wirusowych patogenów wywołujących choroby układu oddechowego, w tym grypy typu A i B, adenowirusy oraz syncytialny wirus oddechowy (RSV), podczas gdy do patogenów bakteryjnych należą głównie paciorkowce typu A i B.

Ponadto, nieskuteczne aczkolwiek długotrwałe podawanie antybiotyków może sprzyjać rozwojowi opornych szczepów bakterii, przyczyniając się do trudności w leczeniu chorób w przyszłości. W rzeczywistości w wyniku takiego właśnie efektu określone bakterie zazwyczaj reagują na określone antybiotyki, natomiast na inne nie. We wszystkich przypadkach nadużywanie antybiotyków może być szkodliwe dla normalnej równowagi flory w przewodzie pokarmowym pacjenta.

Dzięki finansowaniu w ramach projektu "Multipleksowe testy biologiczne z wykorzystaniem metody wzbudzania dwufotonowego" (Biotphex) europejscy naukowcy opracowali, szybki, miejscowy (w gabinecie lekarskim) biotest na obecność patogenów w układzie oddechowym. Technologia została oparta na metodologii wzbudzania dwufotonowego (TPX) opracowanej dla trójwymiarowego (3D) obrazowania in vivo komórek i tkanek z wykorzystaniem fluorescencyjnych biomarkerów dla poszczególnych patogenów.

Technika wykrywania TPX może wyeliminować zbędne przepisywanie antybiotyków poprzez różnicowanie patogenów wirusowych i bakteryjnych, a tym samym umożliwić skuteczne stosowanie leków na określone patogeny.

Ponadto technologia doprowadziła do ​​stworzenia szybkiego bakteryjnego testu wrażliwości na antybiotyki, ułatwiając przepisywanie odpowiedniego antybiotyku dla danego patogenu bakteryjnego. Prototyp został z powodzeniem przetestowany, a swoistość wykazana w próbkach zawierających gronkowca złocistego oraz paciorkowca ropnego na wysokim poziomie składników niebakteryjnych.

Komercjalizacja z tanich i szybkich testów Biotphex powinna wyeliminować wahanie po stronie lekarzy co do przeprowadzenia testów mikrobiologicznych. Jego powszechne stosowanie może również zachęcać pacjentów w niektórych krajach do zaprzestania samodzielnego leczenia ze względu na łatwość, z jaką możliwe będzie przepisywanie leków na określone patogeny.

Wyniki projektu Biotphex mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie pacjentów, koszty opieki zdrowotnej oraz rozwój opornych na antybiotyki szczepów bakterii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę