Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Odpowiedź UE na zapotrzebowanie na bardziej dietetyczne ryby

Opłacani ze środków UE badacze przeprowadzili wyczerpujące analizy eksperymentalne w celu zidentyfikowania optymalnych warunków akwakultury dla hodowli turbota. Postępowanie zgodnie z wytycznymi konsorcjum powinno przyczynić się do zwiększenia produkcji i zmniejszenia kosztów, aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu.
Odpowiedź UE na zapotrzebowanie na bardziej dietetyczne ryby
Po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej słowa "turbot" wyświetlą się strony z przepisami na przyrządzenie tej europejskiej ryby flądrowatej, która żyje przy piaszczystych i kamienistych brzegach słonawych wód.

Dorosłe osobniki osiągają długość nawet jednego metra i ważą 25 kilogramów, jednak na rynku rybich rarytasów cenione jest twarde, intensywne w smaku mięso mniejszych turbotów, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości.

Zrównoważona akwakultura turbota, pokrywająca rosnące zapotrzebowanie, wymagać będzie rocznych zasobów niedojrzałych osobników hodowanych w zbiornikach brzegowych w miejscach o dużym zagęszczeniu populacji. Należy objąć ścisłą kontrolą czynniki środowiskowe oraz zagęszczenie populacji po narodzinach nowych osobników.

Aby wykorzystać potencjał turbota i zwiększyć konkurencyjność europejskiego sektora akwakultury, europejscy badacze rozpoczęli pracę w ramach projektu "Biologiczna optymalizacja i rozwój metod przetwarzania w hodowli turbota" (Turpro).

Postawiono dwa główne cele. Po pierwsze projekt Turpro miał nakreślić strategię zrównoważonej produkcji, która znacznie zwiększa wzrost, jednocześnie redukując dojrzewanie, tak aby zmniejszyć koszta produkcji na kilogram ryby przeznaczonej na rynek. Po drugie naukowcy skupili się na nowatorskich technikach przetwarzania, które mogą zwiększyć produkcję i poprawić jakość mięsa.

Konsorcjum polegało w dużej mierze na małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), które odgrywały kluczową rolę w badaniach i rozwoju technologicznym (RTD).

Opracowane na nowo programy hodowli uwzględniały technikę skoków temperatury, w przeciwieństwie do stałych warunków temperaturowych. Dodatkowo udało się powstrzymać wczesne dojrzewanie w warunkach wydłużonego oddziaływania światła (fotoperiody), co umożliwiło hodowlę ryb o większych rozmiarach. Podsumowując, harmonogram hodowli naszkicowany przez partnerów ma potencjał zwiększenia produkcji o 20-30%.

Pozytywne efekty programów, które mogą zmniejszyć koszta, to m.in. zmniejszenie zużycia wody, skrócony okres wzrostu i mniejsze zapotrzebowanie na pożywienie.

Dzięki wyczerpującej analizie eksperymentalnej różnych czynników mających wpływ na hodowlę turbota projekt Turpro zapewnił ustandaryzowany program, który powinien doprowadzić do zwiększenia produkcji wysokiej jakości ryb przy zmniejszonych kosztach. Wdrożenie na szeroką skalę może zwiększyć możliwości Europy w zakresie pokrycia zapotrzebowania na turbota żyjącego w wodach europejskich.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę