Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SPIINES 2 — Wynik w skrócie

Project ID: 512627
Źródło dofinansowania: FP6-SME

Zwiększenie produkcji jeżowca dzięki doradztwu żywieniowemu

Opłacani ze środków UE naukowcy opracowali proces ulepszenia jakości hodowanego jeżowca dzięki konkretnym wytycznym żywieniowym, określającym kiedy i co spożywają te organizmy. Wdrożenie powinno poprawić kolor, jakość i bezpieczeństwo, tak aby Europa sprostała światowemu zapotrzebowaniu.
Zwiększenie produkcji jeżowca dzięki doradztwu żywieniowemu
Jeżowce, niewielkie spiczaste stworzenia żyjące na płytkich dnach skalistych i rafach koralowych, są przysmakiem spopularyzowanym przez restauracje sushi na całym świecie.

Akwakultura dąży do sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu, jednak musi stawić czoła wielu ograniczeniom. Jest to między innymi obecność niepożądanych wariantów kolorowych oraz niespójność smaku i tekstury, a także krótki okres przydatności do spożycia i zastrzeżenia dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa.

Europejscy naukowcy opracowali projekt "Jeżowce w systemach zintegrowanych; wzmocnienie walorów odżywczych i zwiększenie produkcji ikry" (Spiines 2) na rzecz zwiększenia możliwości wprowadzenia na rynek dwóch najczęściej poławianych, hodowanych i konsumowanych gatunków jeżowca w Europie.

Jadalne elementy tych niewielkich morskich stworzeń to w rzeczywistości gonady zarówno u męskich, jak i żeńskich przedstawicieli, określane mianem ikry. Biorąc to pod uwagę, naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów, oceniając efekty różnych diet na kolor gonad, ich masę i psucie się.

Rezultaty umożliwiły sformułowanie wytycznych odnośnie do rodzajów diet, które powinny poprawić zawartość i kolor ikry. Dodatkowo naukowcy wskazali dowody na skuteczność konkretnego schematu karmienia oraz głodzenia przed zbiorem, służącego przedłużeniu trwałości.

Badacze zdecydowali również zintegrować hodowlę jeżowca z innymi rodzajami akwakultury, aby osiągnąć korzyści gospodarcze i środowiskowe. Kulturę niedojrzałych jeżowców żyjących w otwartych wodach zestawili z wytycznymi dotyczącymi hodowli łososia atlantyckiego u wybrzeży Szkocji.

Wyniki badania wskazują, iż jeżowce zasymilowały materiał z wylęgarni i rozwijały się w warunkach panujących w klatkach dla łososiów. Z tego wynika, że hodowla jeżowców, nawet w miejscach tak daleko oddalonych na północ, powinna być możliwa.

Projekt Spiines 2 udostępnił cenne procedury prowadzące do lepszej hodowli jeżowców i bardziej atrakcyjnej rynkowo ikry. To nie tylko dobre wiadomości dla przemysłu akwakultury jeżowców i smakoszy, ale również dla zagrożonych dzikich populacji jeżowca.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę