Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Współdzielenie danych na rzecz pakietów oprogramowania projektowego

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali narzędzie do wspomaganego komputerowo projektowania całkowicie zgodne ze standardowym oprogramowaniem AutoCAD. Dostępny na rynku pakiet projektowy umożliwia szybkie i efektywne projektowanie zakładów, od modelowania do produkcji, poprzez eliminację wielu konwersji formatu danych.
Współdzielenie danych na rzecz pakietów oprogramowania projektowego
CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo, stało się niezbędnym narzędziem w projektowaniu części i zakładów, pozostawiając stół kreślarski i kątomierze daleko w tyle.

Oprócz określenia szczegółowych wymiarów, CAD często dostarcza informacji dotyczących procesów dla produkcji, wykorzystywanych materiałów oraz tolerancji w odniesieniu do konkretnych zastosowań.

Rezultatem aplikacji CAD jest zazwyczaj plik elektroniczny przeznaczony do użytku z automatycznymi narzędziami skrawającymi. Obecnie projektanci często chcą wykorzystywać te dane jako dane wejściowe do innych etapów projektowania, w tym w oprogramowaniu do wizualizacji trójwymiarowej (3D) oraz aplikacjach renderujących w czasie rzeczywistym. Konwersja danych do innych formatów zazwyczaj wymaga drogiej i czasochłonnej pracy ręcznej, a często wiąże się także ze stratą rozdzielczości wizualnej.

Projekt "Proces produkcyjny Cad" (Cadpipe) został zainicjowany w celu usprawnienia przetwarzania z formatu CAD do renderingu w czasie rzeczywistym poprzez stworzenie optymalizatora uproszczonych danych oraz narzędzia programistycznego przeznaczonego dla projektantów zakładów.

Głównym założeniem było osiągnięcie mniejszej liczby konwersji z trzech różnych standardowych formatów CAD do oprogramowania wizualizacyjnego 3D i aplikacji renderujących w czasie rzeczywistym. Usprawnienie procesu pozwoliłoby ograniczyć czas i pieniądze, jednocześnie umożliwiając bardziej efektywny transfer danych oraz mniejsze straty cennych informacji.

Dodatkowo zwiększyłoby ogólną wydajność dzięki możliwości dodania cech na początku procesu projektowania specjalnie dostosowanego do kolejnych etapów.

Oprogramowanie do projektowania elektromechanicznego stworzone w ramach projektu Cadpipe osiągnęło ogromny sukces. Komercjalizacja uczyniła oprogramowanie Cadpipe jednym z najważniejszych pakietów CAD, prowadząc inżynierów od modelowania do wytworzenia z użyciem prostego, przyjaznego i efektywnego interfejsu użytkownika. Druga generacja Cadpipe (Gen2) jest obecnie dostępna do aktualizacji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę