Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

INNORUBBER — Wynik w skrócie

Project ID: 508157
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Hiszpania

Przyklejanie podeszwy bez użycia niebezpiecznych substancji chemicznych

Przemysł obuwniczy powszechnie stosuje podeszwy gumowe łączone z przyszwą buta za pomocą klejów chemicznych. Finansowani ze środków UE naukowcy zbadali modyfikacje systemu łączenia w celu eliminacji zastosowania niebezpiecznych substancji chemicznych, jak również ograniczenia czasu produkcji i kosztów.
Przyklejanie podeszwy bez użycia niebezpiecznych substancji chemicznych
Przygotowanie powierzchni materiałów podeszwowych stanowi kluczowy etap w produkcji obuwia. Zasadniczo proces ten przebiega ręcznie, czego skutkiem jest jego czasochłonność i pracochłonność oraz zastosowanie niebezpiecznych chemikaliów. Wysokie koszty pracy zmusiły wielu producentów do przeniesienia produkcji do krajów rozwijających się z niższymi płacami i często mniej rygorystycznymi przepisami bezpieczeństwa.

Europejscy naukowcy zainicjowali projekt "Inteligentne i wielofunkcyjne mieszanki/kleje do gumy dla przemysłu obuwniczego" (Innorubber) z myślą o stworzeniu lepszych technologii klejenia bez użycia niebezpiecznych substancji chemicznych, jednocześnie ograniczających koszty i zwiększających konkurencyjność europejskich producentów obuwia.

Po przeprowadzeniu ogólnoświatowego badania w zakresie najbardziej popularnych systemów łączenia stosowanych przez producentów obuwia, naukowcy wybrali materiały do oceny potencjalnych zmian. Ich celem było opracowanie tzw. inteligentnych i wielofunkcyjnych materiałów.

Inteligentne materiały reagują na zmiany w otoczeniu w "inteligentny" sposób, podobnie jak żywe organizmy. Na przykład zmiana ciśnienia lub temperatury może spowodować przewidywalną zmianę kształtu lub właściwości mechanicznych.

Podążając tym tropem, naukowcy zbadali zagadnienie wstępnej aktywacji miejsc łączenia, która mogłaby zwiększyć przyczepność bez stosowania środków chemicznych oraz bez negatywnych skutków dla gotowego produktu.

Inteligentne materiały wiążące mogą potencjalnie wyeliminować obróbkę powierzchni, a tym samym ograniczyć czas produkcji i koszty pracy. Umożliwiłyby one także odejście od stosowania niebezpiecznych materiałów, a co za tym idzie przyczyniłyby się do znacznej obniżki stawek ubezpieczeniowych.

Wzięte łącznie, koncepcje projektu Innorubber mogą przywrócić przewagę konkurencyjną europejskim producentom obuwia, chroniąc jednocześnie zdrowie pracowników.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę